Muzeum podało, że termin składania ofert upłynie 15 czerwca.
„Szacunkowa wartość netto przedmiotu zamówienia wynosi 15,78 mln zł” – wskazała placówka w dokumentacji przetargowej.
Wykonawca, z którym podpisana zostanie umowa, będzie miał 87 tygodni, by zdemontować starą wystawę, przebudować zabytkowy budynek i przeprowadzić w nim prace konserwatorskie oraz wykonać, a także zainstalować i uruchomić nową ekspozycję.
Nowa stała wystawa - „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”, zastąpi dotychczasową, która powstała w 1985 r. Ekspozycja „Walka i martyrologia narodu polskiego w latach 1939-1945” jest obecnie jedną z najstarszych na terenie Miejsca Pamięci w poobozowym bloku 15.
Nowa ekspozycja ma stanowić rozszerzenie wystawy głównej poprzez skupienie na losach Polaków w KL Auschwitz. Przedstawi historię więźniów obozu rejestrowanych jako polityczni, ale także wszystkie inne kategorie osadzonych w nim obywateli polskich – w tym polskich Żydów, kierowanych do Auschwitz na zagładę.
Autorem scenariusza jest dr Piotr Setkiewicz, kierownik Centrum Badań Muzeum Auschwitz. Jak podkreślił, wystawa mówiła będzie o początkach wojny i okupacji niemieckiej w Polsce, zobrazuje skalę prześladowań i okrucieństwa, a także planowość dokonywanych przez niemiecką policję aresztowań. Omówione zostaną mechanizmy deportacji polskich Żydów, kategorie polskich więźniów KL Auschwitz, przyczyny ich śmierci w obozie, a także temat wyzwolenia i budowania pamięci po wojnie.
Druga część dotyczyła będzie zarówno historii Oświęcimia w czasie II wojny – realiów okupacji, wysiedleń, aktywności firmy IG Farbenindustrie, a także niemieckich planów przebudowy miasta – jak i pomocy niesionej z narażeniem życia więźniom KL Auschwitz przez Ludzi Dobrej Woli, czyli Polaków mieszkających w pobliżu tzw. strefy interesów obozu. Był to obszar 40 km kw. izolujących teren obozowy od świata zewnętrznego. Całość zakończy wykaz ponad 1,2 tys. nazwisk osób pomagającym więźniom.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Pierwszy transport polskich więźniów politycznych, liczący 728 osób, przybył do Auschwitz z więzienia w Tarnowie 14 czerwca 1940 r. Polacy stanowili drugą, pod względem liczby osób deportowanych do obozu, grupę więźniów.
Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Z ponad 140 tys. Polaków deportowanych do obozu zgładzonych została połowa.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum.
- A
- A
- A
Muzeum Auschwitz ogłosiło przetarg na wykonanie wystawy polskiej
Muzeum Auschwitz ogłosiło przetarg na prace związane z tworzeniem nowej, stałej polskiej wystawy narodowej w placówce. Wykonawca będzie miał 87 tygodni na konserwację poobozowego bloku 15, demontaż istniejącej ekspozycji oraz stworzenie i instalację nowej.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
11:45
Od ponad stu lat pielęgnują i propagują bogate dziedzictwo kulturowe Podhala
-
10:45
Zdzisław Skupień : dobra zabawa historią ...i zrekonstruowaną piłką!
-
10:26
Mieszkańców Wieliczki czeka kolejna podwyżka. Tym razem podatek od nieruchomości
-
09:16
14. odsłona festiwalu filmowego Vitae Valor w Tarnowie
-
08:15
Daria Gosek-Popiołek: Pogłoski o śmierci Lewicy są przesadzone. Powalczymy o II turę wyborów prezydenckich
-
07:50
Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tys. zł. Najniższa - 2 grosze
-
07:37
Agresywny pasażer samolotu zaatakował funkcjonariusza straży granicznej w Balicach
-
07:21
Jak zmieni się światowa gospodarka po wyborze Donalda Trumpa?
-
07:05
Jest przełom ws. budowy spalarni odpadów przy elektrociepłowni w Tarnowie. Inwestycja w końcu ruszy?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze