Muzealnicy podali, że tekstylia będą poddane konserwacji zachowawczej, czyli nie zostanie naruszona oryginalna substancja obiektów. Celem działań nie jest przywrócenie tekstyliom ich pierwotnej formy i funkcji, ponieważ ich stan zachowania jest świadectwem historii KL Auschwitz. Odzież podczas istnienia obozu była wielokrotnie przerabiana oraz naprawiana. Konserwatorzy muszą ją teraz oczyścić z kurzu oraz usunąć naprawy dokonane po 1945 r. Mają je również przygotować do ekspozycji.
Tekstyliami zajmą się specjaliści z firmy Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków z Warszawy. Całość prac ma się zakończyć do połowy czerwca przyszłego roku.
Wśród tekstyliów jest m.in. bluza więźniarska oznaczona numerem 606. Niemcy oznaczyli nim więźnia Franciszka Pigłowskiego, który został deportowany 14 czerwca 1940 r. w pierwszym transporcie Polaków do obozu. Są też spodnie, marynarki, koszule, płaszcze, suknia więźniarska i sukienka, żakiet, wiatrówka, czapka, a także bluza należąca do sowieckiego jeńca wojennego więzionego w Auschwitz, na której zachował się ślad po odprutej gwieździe Dawida.
W muzealnym magazynie tekstyliów przechowywanych jest ponad 1,8 tys. obiektów. To m.in. tałesy, odzież więźniarska, różne naszywki i oznaczenia więźniarskie, odzież cywilna, w tym ubranka dziecięce, a także sienniki i kołdry.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
(PAP/ko)