Łukasz Lipiński z biura prasowego Miejsca Pamięci Auschwitz powiedział, że oficjalne otwarcie laboratorium zostało zaplanowane na poniedziałek.
"W nowoczesnym laboratorium badawczym prowadzone będą specjalistyczne badania obiektów z niemieckiego obozu Auschwitz, przechowywanych w archiwum i zbiorach muzeum. Dzięki temu możliwe będzie lepsze poznanie ich budowy i przyczyn zniszczeń w szerszym niż dotychczas aspekcie. Będzie to nieocenione wsparcie dla prac konserwatorskich służących zachowaniu autentyzmu Miejsca Pamięci" – oznajmił Lipiński.
Pracownik muzeum podkreślił, że laboratorium przygotowane jest do wykonywania badań fizyko-chemicznych oraz z zakresu biologii molekularnej, w tym mikrobiologii i genetyki.
"W części fizyko-chemicznej wykonywane będą badania w zakresie analiz: pigmentów, zasolenia, porowatości i nasiąkliwości, a także nieinwazyjne badania składu materiałowego i pierwiastkowego. Laboratorium biologii molekularnej zajmowało będzie się oceną ilościową i jakościową mikrobiologicznego zanieczyszczenia powierzchni historycznych obiektów i powietrza w przestrzeniach magazynowych i ekspozycyjnych" – wyjaśnił Łukasz Lipiński.
Stworzenie nowego laboratorium zostało dofinansowane w ramach dotacji celowej na wydatki inwestycyjne z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W Miejscu Pamięci opieką konserwatorską objętych jest 155 budynków, około 300 ruin i śladów poobozowych, w tym między innymi ruiny czterech komór gazowych i krematoriów, ponad 13 km ogrodzenia z 3,6 tys. słupów betonowych. Na blisko 200 hektarach znajdują się kilometry dróg, rowów melioracyjnych, tory kolejowe z bocznicą i rampą wyładowczą, dwie poobozowe oczyszczalnie ścieków, czy baseny przeciwpożarowe. Konserwacji poddawana jest zieleń.
W zbiorach muzeum jest między innymi około 110 tys. butów, około 3,8 tys. waliz, 350 sztuk odzieży obozowej, a także 4,5 tysięcy dzieł sztuki. W archiwum znajduje się prawie 250 metrów bieżących dokumentów, w tym obozowe "Ksiąg zgonów", dokumenty Centralnego Zarządu Budowlanego Waffen SS i Policji w Auschwitz oraz Instytutu Higieny SS, a także 16 tomów akt personalnych więźniów i 8 tysięcy listów obozowych.
- A
- A
- A
Muzeum Auschwitz: Nowe laboratorium w pracowni konserwatorskiej
Nowe laboratorium powstało w pracowni konserwatorskiej Muzeum Auschwitz. Specjalistycznym badaniom poddawane w nim będą obiekty historyczne z byłego niemieckiego obozu, które przechowywane są w archiwum i zbiorach placówki – podało muzeum.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
14:01
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
12:10
Prof. Andrzej Chwalba: „Populiści chętnie sięgają po historię, ale robią to wybiórczo. A historii nie da się wygumkować”
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze