Przetarg dotyczył poobozowych bloków o numerach 8 i 9. Część stałej wystawy, która zostanie w nich ulokowana, poświęcona będzie doświadczeniom więźniów Auschwitz.
Bartyzel podał, że wkrótce muzeum ma podpisać umowę z wykonawcą. Firma Arco System z Oświęcimia będzie miała 2 lata na wywiązanie się z niej. Wybrana oferta opiewała na 46,09 mln zł.
Bartyzel przypomniał, że nowa wystawa główna w Muzeum Auschwitz w całości ma być gotowa w 2030 roku. „W 2025 roku planujemy zakończyć etap I, czyli wystawy w blokach 8 i 9. Będą omawiały one doświadczenia więźniów w obozie” – wyjaśnił.
Część ekspozycji, która obecnie zostanie zrealizowana, ukaże obóz z perspektywy więźnia podlegającego procesowi całkowitego uprzedmiotowienia, wykorzystania jako niewolniczej siły roboczej, doprowadzenia do całkowitego wycieńczenia i w przeważającej większości do śmierci. Osią narracji będzie polityka dehumanizacji realizowana przez załogę SS, która z człowieka próbowała dzień po dniu zrobić jedynie numer, depcząc jego godność, zanim go jeszcze nie zniszczyła fizycznie. Narracja oparta będzie w dużej mierze na świadectwach ocalałych, na przedmiotach obozowych oraz fotografiach osób osadzonych.
Dwa pozostałe etapy mają zostać zrealizowane w kolejnych latach. Etap II, czyli bloki 6 i 7, w których ekspozycje poświęcone będą Zagładzie, ma zostać zakończony w 2027 roku. Etap III – bloki 4 i 5 z wystawą opisującą obóz jako instytucję – w 2030 roku.
Ekspozycja powstanie na parterach sześciu bloków byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Między innymi poprawi to jej dostępność dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Wykonywana będzie etapami, żeby możliwie jak najmniej wpłynęło to ruch zwiedzających.
Zmianę ekspozycji głównej, która z korektami istnieje od 1955 r., wymusiły rozwój badań na temat historii Auschwitz oraz wymiana pokoleniowa wśród odwiedzających były niemiecki obóz. Istotne jest też, że do muzeum przyjeżdżają zwiedzający z różnych przestrzeni geograficznych i kulturowych. Obecna wystawa kładła akcent na masowość zbrodni dokonanej przez Niemców. W nowej narracja zostanie poszerzona o losy jednostki i indywidualny wymiar zbrodni.
Pierwsze prace nad nową wystawą ruszyły jeszcze w 2008 r. Wówczas powstała wstępna koncepcja, która jest dziełem pracowników muzeum współpracujących z ekspertami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Izraela.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- A
- A
- A
Muzeum Auschwitz: jest wykonawca remontu dwóch bloków pod wystawę główną
Wykonawcę remontu i konserwacji dwóch bloków w byłym niemieckim KL Auschwitz I oraz wykonania w nich części nowej wystawy głównej wyłoniło w przetargu Muzeum Auschwitz – dowiedziała się w środę PAP od rzecznika placówki Bartosza Bartyzela.
Tematy:
Muzeum Auschwitz-Birkenau
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Zobacz także
Najnowsze
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
14:01
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
13:53
To może być hit turystyczny Chrzanowa. "Czegoś takiego jeszcze u nas nie było"
-
13:33
Złodziej, który okradał kościoły, wpadł w ręce policji, bo... utknął w rowie
-
12:21
Ogniska zakaźnej choroby zwierząt w Małopolsce. Apel do hodowców
-
12:19
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
12:12
Wilga w Swoszowicach świeci się na zielono. ZDJĘCIA, WIDEO
-
12:10
Prof. Andrzej Chwalba: „Populiści chętnie sięgają po historię, ale robią to wybiórczo. A historii nie da się wygumkować”
-
11:21
Laboratoria za pół miliona. Studenci kryminalistyki na UKEN będą się uczyć w lepszych warunkach. ZDJĘCIA
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze