Na podstawie naszych danych szacujemy w tej chwili, że frekwencja na koniec roku wynosie około 1,8 mln zwiedzających
– oznajmił.
Muzeum Auschwitz jest jedną z najczęściej odwiedzanych placówek w Polsce. Rekordowy pod tym względem był 2019 rok. Miejsce pamięci odwiedziło wówczas 2,32 mln osób. Później nastąpiło załamanie, które wywołała pandemia COVID-19. W 2020 roku frekwencja była pięciokrotnie niższa i wyniosła 502 tys. osób, a w następnym roku – 563 tys.
W 2022 roku zwiedzających przybyło - było ich 1,184 mln. Bartyzel zwracał wówczas uwagę, że wzrósł procentowy udział Polaków wśród gości, a mniej ich było z zagranicy.
W naszej ocenie jest to przede wszystkim efekt obawy przed wojną (w Ukrainie – PAP), która toczy się blisko polskich granic
– mówił wówczas rzecznik.
Miniony rok zamknął się już liczbą 1,67 mln gości.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród około 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.