Rzecznik Muzeum Bartosz Bartyzel poinformował PAP, że niedostępne dla zwiedzających będzie całe Miejsce Pamięci, które obejmuje byłe niemieckie obozy: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

Muzeum w br. nie funkcjonowało już od 12 marca do końca czerwca. Obecnie jest zamknięte dla zwiedzających od 7 listopada.

W ub.r. teren byłego niemieckiego obozu zwiedziło 2,32 mln osób z całego świata. W tym roku, z powodu epidemii, liczba ta nie przekroczy 500-600 tys.

Miejsce Pamięci zwiedzić można wirtualnie. W internecie jest dostępne pod adresem http://panorama.auschwitz.org/. Na ekranie zobaczyć można byłe obozy Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, a także tzw. Judenrampe, czyli torowisko, gdzie bieg kończyły transporty z deportowanymi. W tym miejscu Niemcy przeprowadzali selekcję Żydów, większość skazując na śmierć.

Panorama dostępna jest w wersjach polskiej i angielskiej.

Zdjęcia wykonane w panoramie 360-stopniowej pokazują autentyczny teren i obiekty byłego niemieckiego obozu. Zostały wzbogacone o historyczne opisy, relacje świadków, dokumenty i fotografie, a także prace artystyczne wykonane przez więźniów i przedmioty związane z historią obozu.

Korzystający z wirtualnego zwiedzania mogą obejrzeć obiekty na co dzień niedostępne dla turystów. To m.in. wieże wartownicze, blok 10, w którym wykonywane były eksperymenty sterylizacyjne, i cele w podziemiach bloku 11.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.