Rada, organ doradczy premiera RP w sprawach dotyczących terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady w granicach Polski, wydała oświadczenie „w związku z falą kłamliwych ataków i jawnych oszczerstw” kierowanych pod adresem dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska stanowczo podkreśliła, że od 2006 r. dyrektor Cywiński „z trudną do przecenienia troską i wrażliwością dba o zachowanie Miejsca Pamięci dla przyszłych pokoleń, o godną pamięć o wszystkich ofiarach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, o poszanowanie prawdy i edukację na najwyższym poziomie, o zachowanie w Miejscu Pamięci szczerego ducha szacunku i pojednania”.

Członkowie Rady przypomnieli, że w minionych latach wielokrotnie wyrażali „głęboką wdzięczność i uznanie dla osiągnięć dyrektora Cywińskiego”. „Cały czas wspieramy jego postawę i działalność” – podkreślili.

Ich zdaniem, „kłamstwa powielane na forum publicznym sieją groźny zamęt; niesprawiedliwie uderzają nie tylko w konkretnych ludzi, którzy poświęcili się trosce o pamięć o najstraszliwszych zbrodniach II wojny światowej". „Uderzają także w sam fundament wspólnoty wielu ludzi dobrej woli z Polski i całego świata” – zaznaczyli.

W opinii Rady, Miejsca Pamięci muszą pozostać przestrzenią wolną od bieżących sporów politycznych, a instytucje państwa powinny aktywnie chronić ich działalność przed kampaniami kłamstw i nienawiści.

Pod oświadczeniem podpisali się członkowie Rady, a wśród nich m.in. ocaleni z Zagłady Halina Birenbaum, Marian Turski i Roman Kent, jej przewodnicząca prof. Barbara Engelking, reprezentant niemieckich Sinti i Romów Romani Rose, metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Christoph Heubner, dyrektor jerozolimskiego Instytutu Yad Vashem Avner Shalev, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska zrzesza 25 osób z różnych krajów, m.in. byłych więźniów, specjalistów zajmujących się tematyką Holokaustu, przedstawicieli instytucji pamięci, a także duchownych.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

 

PAP/bp