Już jest pierwsze 100 kg miodu, który powstał dzięki pracy tutejszych pszczół. Trafi on do podopiecznych Fundacji Promyk. Na tym pszczoły nie zakończą swojej działalności dobroczynnej

To jest świeżo założona pasieka, więc w tym roku jest to jedynie 100 kg miodu, natomiast w przyszłym roku kiedy pszczoły nabiorą siły, będą mocniejsze, może to być nawet około 300 kg miodu rocznie. Wraz z burmistrzem Wadowic, bo wspólnie otwieramy tę pasiekę, będziemy wybierać corocznie organizację, czy też cel, na który będziemy przekazywać te miody


- zaznacza Barbara Łysoń, prezes fundacji Apikultura i pomysłodawczyni akcji "Podziękuj Pszczole".

Jak podkreśla prof. Zbigniew Kołtowski, wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, pszczoła miodna ma się w Polsce, a zwłaszcza w Małopolsce bardzo dobrze:

W Małopolsce napszczelenie jest rekordowo wysokie. Podkarpacie, Małopolska i lubelskie, czyli na południowym wschodzie Polski mamy najwyższe napszczelenie.

Celem kampanii "Podziękuj pszczole" jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół, środowiska naturalnego oraz pszczelarstwa. Jak podkreślają twórcy kampanii, pszczoły, aby znaleźć pokarm i przetrwać, potrzebują różnorodnych siedlisk i wielu gatunków roślin, jednocześnie same przyczyniają się do zachowania bioróżnorodności, bo jako zapylacze odgrywają ogromną rolę w rozmnażaniu roślin i odżywaniu zwierząt. Zubożenie ekosystemów oznacza zatem zagrożenie nie tylko dla pszczół, ale także dla innych gatunków zwierząt i roślin, a tym samym dla człowieka.

Przyczyny wymierania pszczół są złożone i związane z czynnikami klimatycznymi oraz działalnością człowieka. Warto jednak pamiętać, że pszczoły odgrywają kluczową rolę w zapylaniu roślin i wpływają na bioróżnorodność, a tym samym na stabilność całego ekosystemu.