Dziura przy ulicy Górniczej została już zasypana, ale obawy mieszkańców pozostały. Od sierpnia ubiegłego roku na terenach pogórniczych w Trzebini powstało już ponad 20 zapadlisk - mówił burmistrz Jarosław Okoczuk i dodaje, że modli się, aby do 15 lutego nie było kolejnych tego typu zdarzeń. Ma zostać wyłoniony wykonawca, który zajmie się zapełnieniem pustych miejsc
- A
- A
- A
Mieszkańcy Trzebini z niepokojem czekają na wyniki badań geologicznych
Przed nami 50 dni niepewności. Wyniki badań gruntu w Trzebini będą gotowe dopiero w połowie lutego. W tym czasie nie będą prowadzone żadne prace zabezpieczające. Dziś odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego po tym, jak w weekend na terenie miasta powstało kolejne zapadlisko.To poważna deklaracja, zwłaszcza że do 15 lutego mamy poznać rekomendacje, które miejsca w pobliżu dawnej kopalni KWK Siersza należy zabezpieczyć poprzez zasypanie podziemnych wyrobisk lub odpompowanie wody, ale by wydać taką decyzję potrzebne są dodatkowe badania - tłumaczy rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń Mariusz Tomalik. Trwają badania naukowców z AGH, bo dotychczasowe nie przyniosły odpowiedzi.
Weekendowe zapadlisko powstało zaledwie 3 metry od jednego z domów. Pani Edyta mówiła mi, że to kolejny raz, gdy nieopodal ich budynku utworzyła się wyrwa. Do pierwszego takiego zdarzenia doszło kilkanaście lat temu i wtedy mieszkańcy myśleli, że wszystko zostało tak naprawione, że więcej do tego nie dojdzie. Boją się o swoją przyszłość.
Jak się okazuje, codzienność mieszkańców Trzebini to jeden wielki stres i ciągła niepewność. Nagle zaczyna się w domu wszystko trząść, nad wodą, którą wypełniono wyrobiska, nie ma żadnej kontroli.
Teraz na wniosek wojewody małopolskiego i burmistrza Trzebini sprawdzone ma zostać również, czy zamknięcie kopalni KWK Siersza odbyło się w sposób prawidłowy. Zakład jest nieczynny ponad 20 lat, a od 15 lat mieszkańcy borykają się ze szkodami górniczymi. Wyniki kontroli mamy poznać do 15 lutego. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na konkretne działania, bo - jak pokazują liczne przypadki - na terenach pogórniczych nikt nie może się czuć w pełni bezpieczny.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze