Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Mieszkańcy Trzebini z niepokojem czekają na wyniki badań geologicznych

  • date_range Wtorek, 2022.12.27 16:42 ( Edytowany Środa, 2022.12.28 08:50 )
Przed nami 50 dni niepewności. Wyniki badań gruntu w Trzebini będą gotowe dopiero w połowie lutego. W tym czasie nie będą prowadzone żadne prace zabezpieczające. Dziś odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego po tym, jak w weekend na terenie miasta powstało kolejne zapadlisko.

fot: Marek Mędela

Dziura  przy ulicy Górniczej została już zasypana, ale obawy mieszkańców pozostały. Od sierpnia ubiegłego roku na terenach pogórniczych w Trzebini powstało już ponad 20 zapadlisk - mówił  burmistrz Jarosław Okoczuk i dodaje, że modli się, aby do 15 lutego nie było kolejnych tego typu zdarzeń. Ma zostać wyłoniony wykonawca, który zajmie się zapełnieniem pustych miejsc

posłuchaj birmistrza Jarosława Okoczuka

To poważna deklaracja, zwłaszcza że do 15 lutego mamy poznać rekomendacje, które miejsca w pobliżu dawnej kopalni KWK Siersza  należy zabezpieczyć poprzez zasypanie podziemnych  wyrobisk  lub odpompowanie wody, ale by wydać taką decyzję potrzebne są dodatkowe badania - tłumaczy rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń Mariusz Tomalik. Trwają badania naukowców z AGH, bo dotychczasowe nie przyniosły odpowiedzi.

posłuchaj Mariusza Tomalika

Weekendowe zapadlisko powstało zaledwie 3 metry od jednego z domów. Pani Edyta mówiła mi, że to kolejny raz, gdy nieopodal ich budynku utworzyła się wyrwa. Do pierwszego takiego zdarzenia doszło kilkanaście lat temu i wtedy mieszkańcy myśleli, że wszystko zostało tak naprawione, że więcej do tego nie dojdzie. Boją się o swoją przyszłość.

posłuchaj pani Edyty

Jak się okazuje, codzienność mieszkańców Trzebini to jeden wielki stres i ciągła niepewność. Nagle zaczyna się w domu wszystko trząść, nad wodą, którą wypełniono wyrobiska, nie ma żadnej kontroli.

posłuchaj mieszkańca Trzebini

Teraz na wniosek wojewody małopolskiego i burmistrza Trzebini sprawdzone ma zostać również, czy zamknięcie kopalni KWK Siersza odbyło się w sposób prawidłowy. Zakład jest nieczynny ponad 20 lat,  a od 15 lat mieszkańcy borykają się ze szkodami górniczymi. Wyniki  kontroli mamy poznać do 15 lutego. Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na konkretne działania, bo -  jak pokazują liczne przypadki -  na terenach pogórniczych nikt nie może się czuć w pełni bezpieczny. 

Tematy:
Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię