„Wszystko było załatwiane poza nami, wszyscy byli zaskoczeni, że jest planowana taka inwestycja, że ktoś w ogóle wydał na to zgodę. Dowiedzieliśmy się o tej budowie, jak już wjechał ciężki sprzęt” – mówią reporterce Radia Kraków okoliczni mieszkańcy.
- A
- A
- A
W Malcu zszokowani są i miejscowi, i przyjezdni. „Nikt nas nie spytał o zdanie”
Prawie 500 podpisów przeciwko budowie masztu telefonii komórkowej zebrali mieszkańcy Malca w powiecie oświęcimskim. Mimo sprzeciwu, w ostatnich dniach została wzniesiona 40-metrowa konstrukcja masztu. Stoi na popularnej trasie spacerowej między ulicami Stawową a Widokową. Ludzie są oburzeni i skarżą się, że o niczym nie wiedzieli. Nie zamierzają też dać za wygraną. Chcą badań oddziaływania pola elektromagnetycznego i negocjacji w sprawie lokalizacji masztu. Składają odpowiednie wnioski w Urzędzie Gminy i w starostwie. Jak to nie pomoże, wyjdą na ulicę.„Ja mam widok na maszt z mojego tarasu. Dorobek naszego życia jest bezwartościowy. Nikt już tego nie kupi” – mówi właścicielka jednego z domów.
"Tak naprawdę zszokowani są i miejscowi, i przyjezdni" - dodaje p. Aneta Chmurska. Podkreśla, że skrupulatnie analizowała plan zagospodarowania przestrzennego przed zakupem działki, który nie wskazywał na taką inwestycję. "Nie żyjemy tu od urodzenia. Przeprowadziliśmy się tutaj z miasta. Wszyscy zostaliśmy oszukani" - mówi.
"Gdyby gmina zapytała nas, czy chcemy mieszkać w pobliżu masztu, to moglibyśmy móc podjąć decyzję. Zrobiono jednak wszystko za naszymi plecami".
Mieszkańcy boją się też o swoje zdrowie, dlatego chcą konkretnych badań dotyczących oddziaływania umieszczonych na wieży anten. Takich na razie nie ma.
"Musimy przeanalizować, gdzie możemy takie badania zlecić i czy w ogóle możemy w nich partycypować" - odpowiada Marcin Blok, wiceburmistrz Kęt.
Gmina wiedziała o kupnie działki przez operatora telefonii komórkowej, ale nie była stroną w tej sprawie. Wiceburmistrz wyjaśnia, że inwestycje dotyczące stawiania takich masztów wykreślono z listy mogących oddziaływać na środowisko."Kiedyś taka inwestycja wymagała decyzji środowiskowej, a tym zajmowała się gmina" - tłumaczy wiceburmistrz.
Decyzję o pozwoleniu na budowę wydał starosta oświęcimski. Mimo to gmina deklaruje pomoc.
"Na pewno wystąpimy do operatora oraz do właściciela działki o zorganizowanie spotkania z mieszkańcami. Chcemy pełnić rolę pomocniczą, bo stoimy za mieszkańcami murem" - dodaje Marcin Blok.
W najbliższym czasie ma być zwołana nadzwyczajna sesja rady miejskiej w tej sprawie. Reporterka będzie przyglądać się sprawie i porozmawia na temat kontrowersyjnej decyzji z radnymi.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
12:52
Odizolowani, ale nie odcięci. Jak literatura zmienia życie w więzieniu?
-
12:23
Proces biskupa Andrzeja Jeża poza Tarnowem? Chodzi o "dobro wymiaru sprawiedliwości"
-
12:00
Tarnowski Pasaż Odkryć – miejsce spotkań z nauką, źródło wiedzy o mieście
-
12:00
Zielona droga w miejskiej logistyce żywności
-
11:14
Nowa konstrukcja i już się sypie? PKP PLK uspokaja
-
10:05
Makabryczne odkrycie w Żabnie
-
09:58
Weronika Smarduch: to nie jest czas na dokładanie kosztów przedsiębiorcom
-
09:42
Gdy światem rządziła Wielka Bogini. Potęga i upadek Magna Mater
-
09:42
Mieszkania na sprzedaż w Krakowie – ile kosztują teraz mieszkania w Krakowie?
-
09:25
Mała, energooszczędna parterówka z pięknym tarasem – zrealizuj marzenia o własnym domu!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze