Decyzja Tauron Wytwarzanie o zamknięciu elektrowni 31 grudnia 2025 r. jest związana z dekarbonizacją energetyki i zieloną polityką Unii Europejskiej. Sprzeciw wobec likwidacji radni Małopolski uzasadniają konsekwencjami społecznymi i ekonomicznymi. Chodzi przede wszystkim o utratę pracy przez prawie 500 osób zatrudnionych w elektrowni i firmach bezpośrednio ją obsługujących.

Elektrownia Siersza dostarcza ciepło do sześciu tysięcy mieszkańców. Radni wyrażają obawę, że jej zamknięcie doprowadzi do poważnych problemów z zaopatrzeniem budynków w ciepło.

"Samorząd Trzebini został pozostawiony sam sobie z problemami wynikającymi z planowanych przez spółkę Tauron Wytwarzanie S.A. działaniami. Nie przedstawiono mu żadnej alternatywy w związku z zaplanowaną likwidacją zakładu" – tłumaczą małopolscy radni. Jak zaznaczyli, elektrownia stanowi fundament gospodarczy gminy Trzebinia i okolic, a podatki odprowadzane przez nią są istotnym wsparciem lokalnego samorządu, inwestycji.

"W przypadku braku alternatywnych inwestycji oraz wsparcia dla lokalnych przedsiębiorstw, region może doświadczyć stagnacji gospodarczej, depopulacji oraz migracji młodych osób w poszukiwaniu pracy" – przestrzegli radni.

Apel radnych trafić ma m.in. do kancelarii prezydenta RP, premiera, parlamentarzystów z Małopolski.