Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Małe zainteresowanie ankietą ws. praw miejskich Lanckorony

Tylko ok. 7 proc. mieszkańców gminy Lanckorona uczestniczyło w ankiecie dotyczącej przywrócenia praw miejskich tej miejscowości. Zdaniem wójta Tadeusza Łopaty to za mało, by uznać opinię za miarodajną i dlatego o dalszych krokach zdecydują radni.

Lanckorona. Fot. Tomasz Buszewski

Wiosenne szaleństwo kolorów w Lanckoronie

„W ankiecie wzięło udział zaledwie ok. 7 proc. spośród ponad 4,7 tys. uprawnionych. W swych opiniach byli podzieleni na pół; 50 na 50. Dlatego sprawa trafi pod obrady rady gminy. Radni zadecydują co dalej. Opinia 7 proc. nie jest miarodajna i nie może ona decydować o całości. Radni zbiorą się jeszcze w lipcu” – powiedział w poniedziałek wójt Łopata.

Samorządowiec nie krył rozczarowania frekwencją. Podkreślił, że przed przeprowadzoną w niedzielę ankietą zainteresowanie udziałem w konsultacjach było spore, a odbiór propozycji przywrócenia praw miejskich pozytywny.

Prawa miejskie nadaje Rada Ministrów. Aby uruchomić procedurę, rada gminy występuje z wnioskiem do MSWiA za pośrednictwem wojewody, który opiniuje dokument. Powinien on zawierać uzasadnienie, podstawowe dane statystyczne, szacunkowy koszt wprowadzenia zmian, wynik konsultacji z mieszkańcami, a także rys historyczny miejscowości i informacje o zabytkach oraz strukturze zatrudnienia.

Lanckorona spełnia kryteria uzyskania praw miejskich. Miejscowość liczy ponad 2 tys. mieszkańców, z których zdecydowana większość zatrudniona jest poza rolnictwem. Do dziś zachował się unikatowy w skali kraju małomiasteczkowy układ urbanistyczny. Miejscowość ma herb.

Lanckorona była w przeszłości jednym z ważniejszych miast w Małopolsce. W 1361 r. król Kazimierz Wielki zezwolił na lokację miasta. Ostatecznie doszło do niej na prawie magdeburskim 31 marca 1366 r. Monarcha wybudował w Lanckoronie zamek, który strzegł granicy ze Śląskiem i drogi do Krakowa. W 1410 r. za panowania Władysława Jagiełły miasto stało się siedzibą starostwa.

Podczas konfederacji barskiej Lanckorona poniosła duże straty. W 1768 r. konfederaci opanowali zamek. W 1771 r. został on oblężony. Konfederaci poddali się w czerwcu 1772 r. Doprowadziło to do zniszczenia zamku i miasta, które już nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Prawa miejskie odebrano Lanckoronie w 1934 r.

 

(PAP,ew) 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię