- A
- A
- A
Ks. Nowak w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy: pamięć jest ważna dla przyszłości
Pamięć pozwala lepiej zrozumieć dzisiejszy świat i zawsze będzie ważnym elementem na przyszłość - mówił ks. Jan Nowak w homilii podczas mszy św. w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy, odprawionej w intencji ofiar Auschwitz i ocalonych.W eucharystii, która była związana z obchodami 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, uczestniczyło kilkudziesięcioro byłych więźniów oraz wicepremier Beata Szydło.
„Pamięć pozwala lepiej zrozumieć dzisiejszy świat i zawsze będzie ważnym elementem na przyszłość. Pamięć nie tylko o Auschwitz, ale o całej tragedii obozów, pamięć o was, byłych więźniach, i o tych, którzy zginęli. Bo historia to nie tylko fakty, ale i refleksja nad odpowiedzialnością zbiorową, osobistą i postawą każdego człowieka. Chodzi o to, aby uzbroić człowieka we własną wybraną odpowiedzialność” – mówił ks. Nowak.
Duchowny, zwracając się do byłych więźniów, powiedział: „Chciałbym, żebyście byli wolni od utrapień”.
Pozdrawiając uczestników liturgii ks. Paweł Rytel-Andrianik przyznał, że sam jest wnuczkiem więźnia Treblinki. „To co nas łączy, to doświadczenie tego szczególnego miejsca. Chciałbym powiedzieć tylko trzy słowa i dedykować wszystkim trzy razy +m+. Papież Franciszek, kiedy był w Auschwitz - milczał. A więc milczenie. Kiedy był już w Krakowie, mówił, czyli mówienie o tym, co się tu dokonało. I trzecie bardzo ważne słowo na +m+ to modlitwa” – powiedział zwracając uwagę, że w mszy św. wspólnie modlą się byli więźniowie i przedstawiciele władz państwowych – wicepremier Beata Szydło.
Centrum Dialogu i Modlitwy powstało w 1992 r. nieopodal byłego obozu macierzystego Auschwitz. Jest instytucją katolicką, założoną przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z europejskimi biskupami i przedstawicielami organizacji żydowskich. To miejsce spotkań, edukacji, refleksji i modlitwy dla odwiedzających były obóz, a także forma uczczenia pamięci ofiar. Jego celem jest budowanie postaw szacunku, pojednania i pokoju.
PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Chrześcijański antysemityzm. Dwa tysiące lat pogardy, wypędzeń i zbrodni
-
20:42
Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą"
-
18:52
Prezydent Krakowa o referendum ws. obszaru SCT: "To nie wchodzi w grę"
-
18:34
Ilu Polaków wróci do Polski z USA? Ekspert: „Nie spodziewałbym się masowych deportacji”
-
17:56
Dyrektor Muzeum Krakowa z tytułem Małopolanina Roku
-
17:37
5 Wojskowy Szpital Kliniczny przygotowuje infrastrukturę i personel na wypadek "W"
-
17:36
Kierowcy wreszcie się doczekali. W piątek zostanie otwarty symboliczny początek nowej Sądeczanki
-
16:31
Jeszcze jeden medal Izabeli Marcisz w Turynie
-
16:13
Niedosyt Igi...
-
15:50
Badminton z Grzegorzem Turnauem i noc w Rydlówce. Jak Kraków wspiera WOŚP?
-
15:44
Jazda na quadach i skuterach kończy się dewastacją pól? Będzie więcej kontroli
-
15:42
Seniorzy apelują o montaż wind. "Nie chcemy być więźniami mieszkań"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze