Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Kopalnia tak, wstrząsy nie". Protest mieszkańców w powiecie chrzanowskim. ZDJĘCIA, WIDEO

  • Natalia Feluś
  • date_range Wtorek, 2024.09.24 09:46 ( Edytowany Wtorek, 2024.09.24 11:29 )
"Chcemy żyć spokojnie, a nie jak na wojnie", "Stop wstrząsom", "Kopalnia tak, wstrząsy nie" - takie hasła wykrzykiwali protestujący mieszkańcy powiatu chrzanowskiego przed budynkiem starostwa. Zebrali się, bo chcą, żeby władza w końcu im pomogła. Jak mówili, mają wrażenie, że wszyscy stoją po stronie kopalni. Tymczasem ludziom od wstrząsów pękają domy, a sami nie mogą spać po nocach wybudzani kolejnymi chybotaniami.

Fot. Natalia Feluś

Posłuchaj materiału Natalii Feluś

- Jesteśmy tutaj, bo nasza władza nie interesuje się problemami mieszkańców. Zostaliśmy sami, nikt nam nie chce pomóc. Wszyscy stoją po stronie kopalni. Uruchomił mi się czujnik czadu w pokoju u dzieci. Spanikowałem i wtedy przejąłem się wstrząsami. Kiedyś siedziałem na kanapie i prawie spadłem z niej. Panowie jednak twierdzą, ze wstrząsów nie ma. Nękają nas dzień i noc. Nie ma nocy, żeby się przespać - mówią protestujący mieszkańcy.

Kopalnia zapewnia, że ma na uwadze dobro mieszkańców

Zarząd Południowego Koncernu Węglowego zapewnia, ze ograniczenie wstrząsów górniczych oraz poprawę komfortu życia lokalnej społeczności uznaje za fundamentalne w kontekście działalności spółki prowadzonej w powiecie chrzanowskim


- mówi Paulina Mikołajczyk, rzeczniczka prasowa Południowego Koncernu Węglowego i dodaje:

Zapewniamy, że wstrząsy wywoływane działalnością górniczą prowadzoną przez spółkę nie stwarzają zagrożenia dla ludzi, budynków mieszkalnych czy bezpieczeństwa, a zmniejszenie ich uciążliwości jest kwestią priorytetową dla całego kierownictwa i wszystkich pracowników kopalni.

Starosta chrzanowski, Bartłomiej Gębala, zaproponował protestującym wspólne spotkanie

Starosta chrzanowski Bartłomiej Gębala zaprosił przedstawicieli protestujących do budynku urzędu, by spokojnie omówić sprawę. Już wiadomo, że starostwo zwoła spotkanie w ramach komisji bezpieczeństwa w sprawie wstrząsów nękających mieszkańców Ziemi Chrzanowskiej. Komisja ma się spotkać za dwa dni.

Będziemy tworzyć przestrzeń do rozmów i wyjaśniania wszystkich kwestii sygnalizowanych przez państwo. To grono poszerzymy o przedstawicieli kopalni, nadzoru. Biorę na siebie rolę koordynatora, moderatora tych spotkań. Spotkanie w ramach komisji bezpieczeństwa Rady Powiatu odbędzie się w czwartek o 14:00. Zaprosimy państwa do uczestnictwa - mówił Bartłomiej Gębala, starosta chrzanowski do protestujących.

Mieszkańcy powiatu są rozczarowani taką postawą i odpowiadają, że spotkań było już wiele, ale poza rozmowami nie niosą one żadnych działań. "My do wstrząsów nie zamierzamy się przyzwyczajać" - podkreślają zgromadzeni.

Wstrząsy pochodzące z kopalni Janina w Libiążu od dłuższego czasu nie dają spokoju mieszkańcom powiatu chrzanowskiego. Kilka silnych drgań każdej doby to ostatnio norma. Od jesieni ubiegłego roku nasiliły się też skutki wydobycia złóż prowadzonych przez kopalnię "Piast" na Śląsku, położoną w pobliżu gminy Chełmek.

Postulaty mieszkańców:
1. Objęcie całego powiatu chrzanowskiego strefą wpływów szkód górniczych.
2. Wzmożenie kontroli rozszczelniania się instalacji gazowych i wodociągowych spowodowanych wstrząsami.
3. Stworzenie niezależnych sieci urządzeń rejestrujących wstrząsy.
4. Zaopatrzenie każdego budynku mieszkalnego w strefie wstrząsów czujnikami tlenku węgla.
5. Opracowanie wpływów kopalni na warunki hydrologiczne zmieniające się pod wpływem obniżania terenu.
6. Powołanie niezależnego rzeczoznawcy do spraw odszkodowań z akceptacją mieszkańców.
7. Wykonanie badań psychologicznych wpływu wstrząsów na zdrowie psychiczne mieszkańców.


Komunikat Południowego Koncernu Węglowego SA
W związku z protestem, zorganizowanym 24 września przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Chrzanowie, zarząd Południowego Koncernu Węglowego SA zapewnia, że ograniczenie wstrząsów górniczych oraz poprawę komfortu życia lokalnej społeczności uznaje za fundamentalne w kontekście działalności spółki prowadzonej w powiecie chrzanowskim.
Zawsze z uwagą słuchamy głosu mieszkańców, którzy też są naszymi pracownikami. Szanujemy ich prawo do wyrażenia niezadowolenia i obaw związanych z dotykającymi ich uciążliwościami, które są – niestety – naturalnymi następstwami eksploatacji górniczej. Przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego SA prowadzą w tej sprawie stały dialog zarówno z władzami samorządowymi jak i ze społecznością lokalną.
Zapewniamy, że wstrząsy wywoływane działalnością górniczą prowadzoną przez spółkę nie stwarzają zagrożenia dla ludzi, budynków mieszkalnych czy bezpieczeństwa, a zmniejszenie ich uciążliwości jest kwestią priorytetową dla całego kierownictwa i wszystkich pracowników kopalni. W Zakładzie Górniczym Janina na bieżąco prowadzona jest aktywna profilaktyka przeciwtąpaniowa, w ramach której wykorzystywane są wszelkie znane i możliwe do zastosowania z punktu widzenia technologii górniczej metody. Eksploatacja prowadzona jest pod nadzorem kopalnianego Zespołu ds. Tąpań, a roboty górnicze są cyklicznie kontrolowane przez Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach, który nie stwierdził nieprawidłowości w tym zakresie.
W przypadku wystąpienia ewentualnych szkód spółka na bieżąco prowadzi ich likwidację zgodnie z regulacjami Ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
Zakład Górniczy Janina w Libiążu jest największym pracodawcą w powiecie chrzanowskim - daje zatrudnienie dla blisko 2,2 tysięcy osób w kopalni i prawie 10 tysięcy w podmiotach współpracujących. Spółka z tytułu prowadzonej działalności regularnie wnosi na rzecz gmin, na obszarze których prowadzi działalność, opłaty eksploatacyjne, które stanowią istotne wpływy do budżetów tych jednostek samorządu terytorialnego.

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię