Urzędnicy sprawdzają, czy kotły, którymi ogrzewane są domy, spełniają wymogi i czy źródła ciepła są zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Kontrolują też kompostowniki i szamba. Od połowy stycznia sprawdzili 45 posesji na osiedlu Błonie, Pod Borem, Zasolu i Dwory-Kruki.

Nałożono trzy mandaty karne, pobrano też próbki popiołów do analizy. Podczas kontroli okazało się, że wiele kopciuchów zostało już zlikwidowanych, jednak nie zostały one wykreślone z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku. W takich przypadkach pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska na miejscu wykonują korektę


- informuje Katarzyna Kwiecień z Urzędu Miasta w Oświęcimiu. Jak dodaje, zgodnie z prawem lokalnym i obowiązującymi w całej Małopolsce przepisami używanie kotłów pozaklasowych jest zabronione.

Kontrole będą prowadzone do końca marca, w kolejnych tygodniach obejmą Monowice, Stare Miasto i Stare Stawy.

W Oświęcimiu działa system dopłat do wymiany pieców oraz lokalny program osłonowy, który pozwala zrekompensować osobom o niskich dochodach zwiększenie kosztów ogrzewania z powodu wymiany „kopciucha” na nowe źródło grzewcze.

Informacje o dotacjach można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Oświęcimiu.