Ks. dr Szymon Tracz, konserwator architektury i sztuki sakralnej w diecezji bielsko-żywieckiej, poinformował, że „struktury ołtarza głównego oraz dwóch bocznych zostały rozebrane i przewiezione do krakowskiej pracowni konserwatorskiej”. „Tutaj nastąpiło odczyszczenie dekoracyjnych elementów snycerskich oraz rozpoczęto mozolne ściąganie późniejszych przemalowań z rzeźb i ozdobnych kartuszy zdobiących nastawy” – wskazał.

Duchowny zaznaczył, że szczególnie dużo pracy pochłonie konserwacja drewnianych struktur nastaw, mocno zniszczonych przez drewnojady i spudrowanie spowodowane wilgocią w kościele.

„Konserwacji zostaną poddane także znajdujące się w retabulach obrazy, w tym prześlicznej urody Madonna z Dzieciątkiem. Obraz składa się z dwóch części – podobrazia, gdzie namalowano tylko twarze Madonny i Dzieciątka oraz ich dłonie i ręce, oraz przykrywającej ich drewnianej, srebrzonej sukienki” – powiedział ks. Tracz cytowany w komunikacie diecezji.

Jego zdaniem, na uwagę zasługuje też fakt, że „grupa koronacji Marii w zwieńczeniu retabulum ołtarza głównego wyraźnie była inspirowana słynnym obrazem Velazqueza +Koronacja NMP przez Trójcę Świętą+ z lat 1643-1644”.

„Dwa ołtarze boczne z fundacji właścicieli Grojca – Szembeków, powstały w drugiej połowie XVIII w. według projektów królewskiego architekta Francesca Placidiego” – powiedział duchowny.

Cały projekt, którego elementem jest renowacja ołtarzy, zakłada stworzenie unikalnego muzeum skarbów rozproszonej, sakralnej architektury drewnianej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Jest realizowany przez diecezję przy współpracy ministerstw kultury i rozwoju.

Projekt obejmuje sześć kościołów pełniących kiedyś funkcję świątyń parafialnych - w Polance Wielkiej, Grojcu, Gilowicach, Łodygowicach, Nidku i Osieku, a także XVIII-w. budynek, w którym znajdowała się niegdyś szkoła parafialna w Starej Wsi. Prace remontowo-konserwatorskie są niezbędne, by obiekty przetrwały. Pięć z nich uległo już daleko idącej degradacji.

Na ten cel diecezja pozyskała z funduszy UE blisko 16,81 mln zł. Wartość projektu wynosi 19,77 mln zł. Różnicę diecezja pokryje z własnych pieniędzy.

Za pomocą wirtualnej rzeczywistości swoisty szlak turystyczno-kulturalny rozszerzony zostanie także o 14 zabytkowych kościołów drewnianych, które na co dzień pełnią funkcje świątyń parafialnych. Najstarszy z nich - kościół Św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej - pochodzi z początku XVI w., a większość została wzniesiona w XVII w.

Diecezja bielsko-żywiecka powstała w 1992 r. W jej skład wchodzi ponad 200 parafii położonych w województwach śląskim i małopolskim.


PAP/jgk


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.