Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kalwaria Zebrzydowska przyłącza się do walki ze smogiem

Z jednej strony mieszkańcy palący w piecach czym popadanie, z drugiej dwie nieformalne grupy walczące o czyste powietrze i blisko sto wniosków złożonych w tym miesiącu o wymianę pieca na ekologiczny. To pokazuje, że mieszkańcom Kalwarii Zebrzydowskiej powoli przestaje być obojętne, czym oddychają.

Fot: naszakalwaria.pl

Posłuchaj materiału Marka Mędeli
Kalwaria Zebrzydowska przyłącza się do walki ze smogiem

"Źle się oddycha. Czuć, że to powietrze jest kiepskie. Widać, że ludzie palą tymi sklejkami, farbami, płytami, odpadami z produkcji mebli. Smog widać. Straszny smród. Jak nie przewieje, to nie da się przejść przez Kalwarię" - mówią w rozmowie z reporterem Radia Kraków mieszkańcy. 

O czyste powietrze w Kalwarii Zebrzydowskiej walczą aktywiści. W mieście działają już dwie grupy, które upominają się o jakość powietrza. Chcą edukować mieszkańców, aby do pieców nie wrzucali śmieci. "Gdy jest wysoka temperatura, to nie czuć tych wyziewów kominowych. To szczęśliwe dni dla Kalwarii. Mieszkańcy palą byle czym. Utylizacja śmieci polega na wyrzucaniu ich do pieca. To chyba według nich najoszczędniejszy sposób" - tłumaczy Login Mieczysław z nieformalnej grupy "Płuca Kalwarii".

Kalwaria Zebrzydowska w przeciwieństwie do Suchej Beskidzkiej chce mieć rzetelne dane, czym oddychają mieszkańcy. Na rynku w miasteczku w styczniu zacznie działać stacja monitoringu powietrza. Pomysł poparł Augustyn Ormanty, burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej. "Jest pewien entuzjazm. Jesteśmy mile zaskoczeni reakcją mieszkańców. 9 grudnia rozpoczęliśmy inwentaryzowanie pieców do wymiany. Mamy ich zgłoszonych blisko sto. To świetny wynik" - podkreśla burmistrz Ormanty. 

Teraz ważne, by - jak mówi burmistrz - ten kapitał procentował i świadomość zmiany kalwaryjskiego powietrza na lepsze rosła. 

 

(Marek Mędela/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię