Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kalwaria: sto tysięcy wiernych na drodze krzyżowej

To jedno z największych i najstarszych misteriów Męki Pańskiej w Europie. W Kalwarii Zebrzydowskiej ponad sto tysięcy pielgrzymów wzięło udział w tradycyjnej drodze krzyżowej. Oprócz wiernych w misterium wystąpiło kilkudziesięciu aktorów - amatorów, którzy odegrali sceny z Pisma Świętego. Takich tłumów w Kalwarii nie było dawno.

źródło: naszakalwaria.pl

Posłuchaj relacji z Kalwarii Zebrzydowskiej
Droga krzyżowa w Kalwarii Fot. naszakalwaria.pl

"Kościół jest naszym wspólnym, bezcennym dobrem" - mówił do pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej kardynał Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski podkreślał, że w kościele jest miejsce dla wszystkich, choć obecnie bardzo często, również w Polsce, jesteśmy świadkami ataków na kościół i jego ludzi.

Posłuchaj Kardynała Dziwisza


Kardynał Dziwisz wspominał też w Kalwarii Jana Pawła II. Mówił, że przypadająca za dziewięć dni kanonizacja papieża będzie ważnych wydarzeniam dla Krakowa, dla Polski, dla Kościoła i całego świata.

Pielgrzymi w Kalwarii Zebrzydowskiej przeszli sześciokilometrową drogę krzyżową. Rozpoczęła się ona o świcie porannym sądem u Kajfasza. Po wydaniu wyroku śmierci na Chrystusa, słowo pasterskie do pątników wygłosił metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Następnie pielgrzymi przeszli na Wzgórze Ukrzyżownia. Podążali za alumnem z seminarium w Kalwarii, który wcielił się w postać Chrystusa. W tym roku, już po raz trzeci, był to brat Terencjan. Na Wzgórzu Ukrzyżowania liturgie Wielkiego Piątku odprawił biskup Jan Szkodon.


źródło: naszakalwaria.pl


Misteria w Kalwarii Zebrzydowskiej należą do najstarszych i największych w Europie. Tradycja ich organizacji sięga XVII wieku. Co roku wielopiątkowa droga krzyżowa przyciąga do kalwarii około stu tysięcy wiernych.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Powstało w XVII wieku. Równolegle z nim wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.


(Marek Mędela/naszakalwaria.pl/TVN24/x-news.plko)

Wierni podczas misterium Męki Pańskiej w Klawarii Zebrzydowskiej, fot. Marek Mędela

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię