Były niemiecki obóz Auschwitz, znajdujący się w położonym 50 km od Krakowa Oświęcimiu, zostanie udostępniony pielgrzymom w dniach od 20 do 28 lipca oraz od 1 do 3 sierpnia. Wejdą do niego wówczas tylko uczestnicy ŚDM, którzy zarejestrują się na stronie internetowej.
Pula miejsc przeznaczona dla pielgrzymów początkowo wynosiła ok. 133 tys., ale szybko się wyczerpała. Powiększono ją więc do ok. 300 tys. Jak wynika z danych udostępnionych w internecie przez organizatorów wolnych pozostało jeszcze 75,5 tys. miejsc.
Ze względu na ogromną liczbę pielgrzymów w Muzeum obowiązywały będą wówczas szczególne zasady zwiedzania. Wymogi ochrony konserwatorskiej uniemożliwiają wejście do wnętrz historycznych budynków w byłym niemieckim obozie Auschwitz I. Pielgrzymi przejdą po jego terenie, zapoznając się z wystawą plenerową, która przybliży najważniejsze zagadnienia z historii.
Wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk powiedział we wtorek PAP, że muzealnicy ustalili już wstępnie zagadnienia, które zostaną ujęte w ekspozycji. „Tematyka będzie przedstawiona wielowymiarowo” – zapewnił. Dodał, że w kilku wersjach językowych wydrukowana zostanie także broszura poświęcona historii Auschwitz. W materiałach opisana zostanie m.in. martyrologia Polaków, dla których Niemcy tworzyli obóz i którzy przez cały czas jego istnienia byli do niego deportowani.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka odbędą się w dniach 26 do 31 lipca przyszłego roku. 27 stycznia rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi powiedział, że bardzo prawdopodobna jest wizyta Ojca Św. także w byłym niemieckim obozie Auschwitz.
Papież mogłoby odwiedzić były obóz między 29 a 31 lipca. W tych dniach organizatorzy ŚDM nie przewidzieli bowiem udostępnienia Muzeum pielgrzymom. W przeszłości Miejsce Pamięci odwiedziło już dwóch papieży – Jan Paweł II w 1979 r. oraz Benedykt XVI w 2006 r.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ub.r. były niemiecki obóz Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba ponad 1,72 mln osób.
(PAP,ew)