Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jak co roku około 100 tysięcy wiernych wzięło udział w drodze krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej

Dziś Wielki Piątek. Katolicy w czasie odprawianych Misteriów Męki Pańskiej wspominają śmierć Chrystusa. Jedno z najpopularniejszych nabożeństw odprawiane jest w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wierni przeszli drogę krzyżową słynnymi kalwaryjskimi dróżkami.

fot: Paweł Piszczek

Posłuchaj materiału Teresy Gut
Odpust Wielkotygodniowy w Kalwarii Zebrzydowskiej na archiwanych zdjęciach

Kalwaryjskie misterium rozpoczęło się o świcie sceną sądu u Kajfasza. Około 8.00 aktorzy odegrali scenę spotkania Chrystusa z Piłatem i skazanie Jezusa na śmierć. Zanim pielgrzymi ruszyli w drogę krzyżową kalwaryjskimi dróżkami, pasterskie słowo skierował do nich metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Mówił m.in. o wielkim kryzysie Europy. Zaznaczył, że ten kryzys wiary, ale i jedności cały czas się pogłębia. Wskazał, że przyczyną tych kryzysów jest brak "ludzi prawego sumienia wśród ludzi, którzy rządzą Europą": 

"A jeśli nie ma sumienia, to wtedy wszystko można. W majestacie prawa, które tak naprawdę jest jednym wielkim bezprawiem" - mówił abp Jędraszewski. Tym bezprawiem metropolita nazwał m.in. prawo do aborcji. 

Arcybiskup mówił również, że współcześnie pojęcie prawdy wypierane jest przez postprawdę. "Postprawda to stwierdzenie, że nie liczą się żadne obiektywne argumenty i uczciwe dążenie do prawdy. Ważne są tylko narracje, budowane przez mistrzów współczesnej mistyfikacji i kłamstwa, odwołujące się do emocji, uprzedzeń ludzkich, lęków. Mistyfikacje, których skutek jest osiągany przez media dążące do tego, abyśmy znaleźli się w świecie ogromnego zagubienia i bezradności. Taki jest dzisiejszy świat" – wskazał.

Zdaniem duchownego nie powinno dziwić też, że współcześnie nie ma prawdziwych autorytetów. "Media ogłaszają niektórych ludzi jako autorytety. Niewiele jednak trzeba czasu, żeby skompromitowali samych siebie. Zatem przedstawia się kolejnych i każe ludziom wierzyć w ich słowo i czynić tak, jak oni postępują" – mówił.

Metropolita uznał też, że to, co głosi Kościół spotyka się z cynizmem i szyderstwem. "Za gest działalności artystycznej zaczyna uchodzić publiczne darcie Pisma Świętego powiązane z bluźnierstwami. Za przejaw szczególnej wrażliwości, także estetycznej, uznawana jest profanacja krzyża. Za rzecz oczywistą w niektórych krajach Europy Zachodniej uznawane jest usuwanie krzyży z przestrzeni publicznej pod płaszczykiem tolerancji i fałszywego zatroskania, by nie raniły one uczuć innych ludzi. W Wielkim Tygodniu w satyrycznym czasopiśmie niemieckim Titanic na okładce znalazła się swastyka hitlerowska, a do niej przybity Chrystus" – wyliczał.

Następnie wierni, zatrzymując się przy kolejnych stacjach drogi krzyżowej, przeszli na Wzgórze Ukrzyżowania. Tam biskup Jan Szkodoń odprawił liturgię Wielkiego Piątku.

Dla wiernych wielkopiątkowa liturgia w kalwaryjskim kasztorze jest przeżyciem, które pozwala zastanowić się nad własnym życiem. "Zawsze warto podziękować za cały rok i poprosić o łaskę. Skupienie, cisza. Tu ludzie są dla siebie mili i dobrzy. Na co dzień o tym zapominamy" - mówią.

Misteria w Kalwarii Zebrzydowskiej należą do najstarszych i największych w Europie. Tradycja ich organizacji sięga XVII wieku. Co roku wielopiątkowa droga krzyżowa przyciąga do Kalwarii około stu tysięcy wiernych.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Powstało w XVII wieku. Równolegle z nim wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

 


Wielki Piątek w Kościele katolickim to dzień powagi, skupienia i postu.

"Śmierć Chrystusa na krzyżu przewartościowała rzeczywistość. Krzyż, który był narzędziem klątwy i hańby, stał się błogosławieństwa dla wszystkich. Jest znakiem ideału miłości bez granic" - mówi Radiu Kraków biskup Grzegorz Ryś

Wierni modlą się podczas specjalnych nabożeństw. Uroczystości są bardzo skromne - milczą dzwony i organy, nie śpiewa się też pieśni. Tabernakula są puste, obrazy zasłonięte, a na ołtarzach nie ma kwiatów. Nabożeństwo składa się jedynie z opisu Pasji Chrystusa, komunii świętej oraz adoracji grobu pańskiego. Przez cały dzień katolików obowiązuje ścisły post.

 

 

 

(Teresa Gut, Anna Łoś/rk/ko)

Stacje drogi krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię