Interaktywna Mapa Potrzeb to taki wstęp do budżetu obywatelskiego. Pokazujemy władzom naszego miasta oraz mieszkańcom Oświęcimia, że można zrobić coś społecznie bez wsparcia całego zaplecza urzędniczego. Prezentuje potrzeby mieszkańców z możliwością podbijania tych potrzeb, nadawania wysokiego priorytetu pewnym sprawom. Chcemy, żeby Oświęcim się rozwijał. Tutaj chodzi o samą aktywność ludzi, naszych sąsiadów, osób, które tutaj pracują i mieszkają, a to jest narzędzie, które ma nam wszystkim pomóc w rozwoju miasta

- mówią Jakub Przewoźnik, Bartłomiej Jaskółka, współautor mapy potrzeb oraz Paweł Plinta, społecznik i kandydat na radnego miejskiego z PiS.

Zgłoszenia będzie weryfikował powołany właśnie Instytut Spraw Obywatelskich "Nowy Oświęcim". W planach jest wprowadzenie mapy na telefony i tablety w formie aplikacji. Mapa ma być wstępem do utworzenia w Oświęcimiu budżetu obywatelskiego, a także pierwszym krokiem do tworzenia smart city. W tym kontekście Przewoźnik zaznacza, że po wygraniu wyborów prezydenckich zamierza wymienić analogowe billboardy na ekrany ledowe. Ma to pozwolić na wykorzystanie przestrzeni reklamowej nie jednemu, a wielu zainteresowanym.