Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Głuszce z Babiogórskiego Parku Narodowego pod stałą obserwacją przyrodników

Każdy ich ruch śledzą satelity. Głuszcom z Babiogórskiego Parku Narodowego założono nadajniki telemetryczne. Dzięki tym urządzeniom pracownicy parku mogą obserwować, jaki dystans pokonują te rzadkie ptaki i gdzie są ich kryjówki. Ta wiedza pomoże je lepiej chronić.

Fot. dzięki uprzejmości Babiogórskiego Parku Narodowego

Z Barbarą Kuligowską i Michałem Chudyką z Babiogórskiego Parku Narodowego rozmawiała Ewa Szkurłat
Babiogórski Park Narodowy istnieje już od 60 lat

"Założyliśmy trzy nadajniki telemetryczne. Są one zamocowane na zwierzęciu w postaci takiego "plecaczka". Taśma rozpuści się samoistnie pod wpływem warunków atmosferycznych. Nadajniki mają działać dwa lata i są ładowane panelem słonecznym - wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków Barbara Kuligowska z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Pracownicy parku szacują, że na ich terenie żyje ponad trzydzieści głuszców. Dzięki telemetrii wiadomo, że jedna z obserwowanych samic jednego dnia pokonała zaskakujący dystans dwudziestu kilometrów. Odwiedziła też słowackie lasy. 

Pierwszy w Polsce projekt ochrony głuszca zakończy się pod koniec tego roku i trwa cztery lata. Jest finansowany z Narodowego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego koszt to ponad trzysta pięćdziesiąt tysięcy złotych.

Zobacz także: Babiogórski Park Narodowy już od 60 lat chroni skarby małopolskiej przyrody

 

 

(Ewa Szkurłat/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię