Zegarek został odnaleziony w 1967 r. podczas prac archeologicznych prowadzonych w rejonie komory gazowej i krematorium III. Wraz z innymi przedmiotami - w sumie odkryto ich wówczas ok. 16 tys. - został przewieziony do siedziby Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. O znalezisku zapomniano na dziesiątki lat. Do Muzeum powróciły w czerwcu br.
Muzeum poinformowało, że obchody rocznicowe zainauguruje 27 stycznia rano otwarcie wystawy czasowej „Archeologia”. W południe w budynku tzw. Sauny w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau odbędzie się główna uroczystość. Po jej zakończeniu uczestnicy oddadzą hołd więźniom przy pomniku ofiar obozu.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
(PAP/ko)