Pieniądze na konserwacje pochodzą z zysków z kapitału, który gromadzi Fundacja. Jej celem jest zgromadzenie na kontach 120 mln euro. Dotychczas wsparcie zapowiedziało 36 państw i dziewięciu filantropów, a łączna kwota ich deklaracji sięga 112 mln euro. Na konta wpłynęło już ponad 95 mln euro.
Priorytety i harmonogram prac konserwatorskich w Muzeum określa Globalny Plan Konserwacji. Prace pod jego auspicjami zostały zainaugurowane w czerwcu 2012 r. Koncentrują się głównie wokół najstarszej części byłego obozu Auschwitz II-Birkenau i tamtejszych więźniarskich baraków murowanych.
Prace przy pierwszych dwóch barakach rozpoczęły się jesienią ub.r. Obejmują m.in. wykonanie przyłącza drenażu mającego na celu odprowadzenie deszczówki z dachów, konserwację fundamentów i konstrukcji budynków oraz wyprostowane i ustabilizowanie ścian. Baraki powstały na przełomie 1941 i 1942 r. Do lipca 1943 r. przebywali w nich mężczyźni, a później zostały włączone do obozu kobiecego. Istniał on do listopada 1944 r., kiedy więźniarki przeniesione zostały do innych części obozu.
W tym roku zmodernizowany zostanie muzealny magazyn, w którym przechowywane są poobozowe tekstylia. Powstanie 26 specjalistycznych szaf do bezpiecznego przechowywania zbiorów. „W muzealnym magazynie tekstyliów przechowywanych jest ponad 1,8 tys. obiektów. To m.in. tałesy, odzież więźniarska, różne naszywki i oznaczenia więźniarskie, odzież cywilna, w tym ubranka dziecięce, a także sienniki i kołdry” – poinformował rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel.
W bieżącym roku z pieniędzy Fundacji zakonserwowane i zabezpieczone zostaną ruiny krematorium III dawnego Auschwitz II-Birkenau. Ich stan stale się pogarsza, na co wpływ mają m.in. warunki atmosferyczne, naturalna erozja materiału budowlanego, czy też nie zawsze odpowiedzialne zachowanie się grup zwiedzających.
Zrealizowany zostanie m.in. projekt konserwacji muzealiów i archiwaliów, w tym ok. 100 waliz odebranych zgładzonym Żydom i ok. 15. puszek po Cyklonie B. Planowana jest cyfryzacja archiwaliów i zbadanie stanu zachowania artystycznych obiektów papierowych.
Wcześniej w byłym Auschwitz I dzięki pieniądzom z Fundacji zakończono m.in. konserwację i zabezpieczenie pozostałości pierwszej łaźni oraz kuchni obozowej. Prowadzone były prace w bloku 28, który stanowił część więźniarskiego szpitala. Został on m.in. zabezpieczony przed dalszym niszczeniem.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 r. KL Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. w na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Zanim powstała Fundacja utrzymywało się ono głównie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa polskiego oraz przychodów własnych. Pomoc zagraniczna stanowiła w roku 2008 ok. 5 procent budżetu.
Auschwitz to jedyny były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(PAP,ew)