"Aby uniknąć ewentualnego ataku, Omar musiał po wyjściu na wolność natychmiast zmienić miejsce zamieszkania. Jednak jego życie jest nadal poważnie zagrożone przez grupy ekstremistyczne" – podała Fundacja i zorganizowała w internecie zbiórkę pieniędzy na pomoc.
Akcję można wesprzeć pod adresem: http://fundacja.auschwitz.org/index.php/pomoz-omarowi.
"W zależności od sumy, którą uda się zgromadzić, planujemy zapewnić mu miejsce zamieszkania poza regionem, z którego pochodzi, opłacić edukację oraz – jeśli zbierzemy wystarczającą kwotę – także zwrócić część kosztów poniesionych przez prawników wspierających go w Nigerii" – głosi stanowisko Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Fundacja przeprowadza zbiórkę pro bono. Ona też dokona jej rozliczenia. "Fundacja publikuje co roku swoje sprawozdania po polsku i po angielsku oraz wyniki audytu zewnętrznego. Opublikowane zostaną także szczegóły dotyczące pozyskiwania funduszy oraz wykorzystania środków zebranych na rzecz Omara" – zapewniono.
13-latek został skazany przez sąd szariacki na 10 lat więzienia i przymusowej pracy fizycznej po tym, gdy w trakcie bójki ze szkolnym kolegą użył słów uznanych za bluźniercze w odniesieniu do Allaha. W 12 stanach Nigerii, głównie na północy kraju, gdzie obowiązuje prawo szariatu, za bluźnierstwo religijne grozi nawet kara śmierci, mimo że przed czterema laty władze Nigerii zadeklarowały odstąpienie od tej sankcji na terenie całego kraju.
Wyrok dla chłopca wywołał protesty. W jego uwolnienie zaangażował się m.in. dyrektor Muzeum Auschwitz i prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński. W ubiegłym roku dwukrotnie apelował do prezydenta Nigerii Muhammadua Buhariego o łaskę dla Omara. Deklarował, że gotów jest przez miesiąc odbywać karę więzienia za chłopca w Nigerii. Po jego zapowiedzi podobną gotowość wyraziło ok. 300 innych osób.
Dzięki wysiłkom zespołu prawników oraz presji Omar został oczyszczony z zarzutów, uniewinniony i zwolniony z więzienia 25 stycznia.
Misją Fundacji Auschwitz-Birkenau jest zabezpieczenie wszystkich autentycznych pozostałości po byłym niemieckim obozie. Dzięki wsparciu blisko 40 państw, a także osób prywatnych możliwe jest finansowanie prac konserwatorskich w Miejscu Pamięci.
Zbiórkę przeprowadza Fundacja ze względu na wymogi wynikające z obowiązującego w Polsce prawa dotyczącego Muzeów. Szefem obu instytucji jest Piotr Cywiński.
PAP/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.