Rzecznik placówki Bartosz Bartyzel powiedział, że szacowana liczba odwiedzających muzeum w tym roku osiągnie wielkość 1,8 mln.
Dyrektor Piotr Cywiński podczas spotkania rady mówił między innymi o powstającym przy muzeum hostelu. Zostanie on otwarty latem. „To zrewolucjonizuje wolontariat, a także usprawni bardzo organizację konferencji dla nauczycieli oraz innych form pogłębionej edukacji. Budowa (...) była możliwa dzięki nadzwyczajnemu wsparciu ministerstwa kultury, a także darczyńców prywatnych: Ronalda Laudera oraz Joela i Ulriki Citron” – powiedział.
Muzeum zakomunikowało, że Cywiński mówił o obchodach 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Odbędą się one 27 stycznia przyszłego roku w specjalnym namiocie ustawionym nad bramą do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. „Udało się pozytywnie rozstrzygnąć przetarg na budowę całej infrastruktury na te obchody, także dzięki ogromnemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotyczy to zarówno namiotu głównego, namiotów pomocniczych, jak i namiotu prasowego. Planujemy utworzyć też studio telewizyjne, które na kilka godzin przed obchodami oraz kilka godzin po obchodach będzie nadawać specjalny program, który będziemy udostępniać za darmo wszystkim, zarówno w przekazie satelitarnym, jak i w internecie” – powiedział Cywiński.
Dyrektor, mówiąc o działalności edukacyjnej, wspomniał o rozwoju projektu zwiedzania online „Auschwitz in Front of Your Eyes”. „Taka forma zwiedzania nie istnieje nigdzie indziej na świecie. Dzięki wsparciu dwóch firm z Izraela powstała od zera cała platforma informatyczna. Co ważne, ta forma zwiedzania pozwala na zakorzenienie treści multimedialnych, a także na interakcję oraz zadawanie pytań przez odwiedzających. Organizujemy nie tylko zwiedzanie dla grup, ale też o konkretnych godzinach - dla osób indywidualnych – powiedział Piotr Cywiński.
Jak dodał, kilka samorządów zamierza wykorzystać to narzędzie, aby skorzystali z niego uczniowie. „Zaskakujące było dla nas to, że ta nowa forma zwiedzania przyciąga nie tylko szkoły, czy odwiedzających indywidualnych. Zaczynają z niej korzystać firmy, które organizują takie sesje dla swoich pracowników w ramach szkoleń, czy budowania etosu. Cały czas pracujemy nad rozwojem tego projektu, na co pozwoli też wsparcie finansowe ze strony Stanów Zjednoczonych oraz Fundacji Google” – zaznaczył dyrektor.
Wśród najważniejszych planów placówki dyrektor wymienił utworzenie nowej ekspozycji w budynku obozowej kuchni na terenie byłego obozu Auschwitz I. Będzie poświęcona sztuce obozowej.
Piotr Cywiński podczas posiedzenia zwrócił uwagę na „niepokojącą falę nowych publikacji, które - choć poświęcone są historiom ofiar Auschwitz, to przygotowywane są z brakiem jakiegokolwiek poszanowania dla faktów dotyczących historii obozu”. „To jest problem, który będzie w przyszłości narastał. Najbardziej popularne publikacje staramy się publicznie demaskować pod względem faktografii. To niestety ma wpływ na kształtowanie wyobraźni o Auschwitz. Zaczęliśmy rozmawiać na ten temat z wieloma instytucjami na świecie i wiemy, że jest to dla nas duże wyzwanie” – podkreślił.
Muzeum zakomunikowało, że rada jednogłośnie wyraziła aprobatę dla sprawozdania za 2023 r. oraz planów placówki na bieżący rok.
Rada jest ciałem opiniodawczym, powołanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego na mocy Ustawy o Muzeach. Jej obecna kadencja przypada na lata 2021-2025.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.