„Prace budowlane przy ulicy Bulwary przyniosły kolejne ciekawe odkrycie. (...) Jest to mianowicie niewielki fragment, najprawdopodobniej macewy (nagrobka) lub tablicy pamiątkowej” – wskazano.
Na znalezisku zachował się fragment inskrypcji. Tłumaczenia dokonał bielski historyk dr Jacek Proszyk: „Szanowany i Drogi Pan… RI… ...ALTZ/...ELTZ (najprawdopodobniej to ostatnie litery nazwiska). Błogosławionej Pamięci”.
Pracownicy muzeum przypomnieli, że w czasie niemieckiej okupacji macewy były używane jako materiał budowlany, służący do m.in. do umacniania dróg i brzegu rzeki Soły. „Po wojnie można było je także odnaleźć na okolicznych cmentarzach chrześcijańskich, jako powtórnie wykorzystywany materiał budowlany. W ostatnich latach kilka fragmentów macew, z okolicznych wiosek oraz jednego z cmentarzy, trafiło do muzeum” – podali.
To kolejne odkrycie podczas budowy parkingu przy ul. Bulwary w Oświęcimiu, w sąsiedztwie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi. W minioną środę muzeum poinformowało o odnalezieniu pozostałości po przedwojennej mykwie, w judaizmie łaźni do rytualnego obmywania. Dyrektor Muzeum Żydowskiego Tomasz Kuncewicz powiedział wówczas PAP, że wśród znalezisk były m.in. ceramiczne szkliwione kafle ścienne, płytki podłogowe, metalowy fragment z okna, drzwiczki do gruntownego ujęcia wody i mosiężny zawór wody.
Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w XVI w. Miasto nazwali Oszpicin. W języku jidysz oznacza to: goście. Na początku XX w. stanowili ponad połowę mieszkańców Oświęcimia, jednak podczas Holokaustu prawie wszyscy zostali zamordowani.
Muzeum Żydowskie opowiada historię lokalnej społeczności poprzez wystawę główną „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”. Zlokalizowane jest w centrum starego miasta i tworzy kompleks razem z zabytkową synagogą oraz Cafe Bergson.
- A
- A
- A
Fragment macewy lub tablicy znaleziono w Oświęcimiu
Fragment macewy, czyli nagrobka, lub tablicy pamiątkowej został odnaleziony podczas prac budowlanych w Oświęcimiu – oznajmiło w poniedziałek w mediach społecznościowych oświęcimskie Muzeum Żydowskie.
crop_free
1
/ 4
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
20:13
TCS - Kubacki, Wąsek, Wolny, Zniszczoł i Żyła w polskiej kadrze, Stoch wybrał treningi
-
19:56
Ekstraliga hokejowa - Zupancic nie jest trenerem Unii Oświecim
-
19:28
Czy Kraków może zyskać na igrzyskach olimpijskich?
-
18:10
Uchylono areszt dla youtubera Buddy i jego partnerki
-
16:45
Małopolska w liczbach w 2024 roku: czym możemy się pochwalić, co jest do poprawy?
-
16:11
Klęska urodzaju w gminie Biecz. Strażacy muszą powiększać remizy
-
15:04
Klubowy Sylwester w Krakowie. Gdzie iść, by nie przespać Nowego Roku?
-
14:42
Oblężenie Wawelu. Świetna frekwencja w 2024 roku
-
14:02
Ogień, dym i fumy. Co nas podpala?
-
13:59
Powrót do prostoty? "W święta pragniemy spokoju, bliskości i miłości"
-
13:36
MON pomoże w remoncie DK73 i budowie wschodniej obwodnica Tarnowa?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze