„Prace budowlane przy ulicy Bulwary przyniosły kolejne ciekawe odkrycie. (...) Jest to mianowicie niewielki fragment, najprawdopodobniej macewy (nagrobka) lub tablicy pamiątkowej” – wskazano.
Na znalezisku zachował się fragment inskrypcji. Tłumaczenia dokonał bielski historyk dr Jacek Proszyk: „Szanowany i Drogi Pan… RI… ...ALTZ/...ELTZ (najprawdopodobniej to ostatnie litery nazwiska). Błogosławionej Pamięci”.
Pracownicy muzeum przypomnieli, że w czasie niemieckiej okupacji macewy były używane jako materiał budowlany, służący do m.in. do umacniania dróg i brzegu rzeki Soły. „Po wojnie można było je także odnaleźć na okolicznych cmentarzach chrześcijańskich, jako powtórnie wykorzystywany materiał budowlany. W ostatnich latach kilka fragmentów macew, z okolicznych wiosek oraz jednego z cmentarzy, trafiło do muzeum” – podali.
To kolejne odkrycie podczas budowy parkingu przy ul. Bulwary w Oświęcimiu, w sąsiedztwie Parku Pamięci Wielkiej Synagogi. W minioną środę muzeum poinformowało o odnalezieniu pozostałości po przedwojennej mykwie, w judaizmie łaźni do rytualnego obmywania. Dyrektor Muzeum Żydowskiego Tomasz Kuncewicz powiedział wówczas PAP, że wśród znalezisk były m.in. ceramiczne szkliwione kafle ścienne, płytki podłogowe, metalowy fragment z okna, drzwiczki do gruntownego ujęcia wody i mosiężny zawór wody.
Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w XVI w. Miasto nazwali Oszpicin. W języku jidysz oznacza to: goście. Na początku XX w. stanowili ponad połowę mieszkańców Oświęcimia, jednak podczas Holokaustu prawie wszyscy zostali zamordowani.
Muzeum Żydowskie opowiada historię lokalnej społeczności poprzez wystawę główną „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia”. Zlokalizowane jest w centrum starego miasta i tworzy kompleks razem z zabytkową synagogą oraz Cafe Bergson.
- A
- A
- A
Fragment macewy lub tablicy znaleziono w Oświęcimiu
Fragment macewy, czyli nagrobka, lub tablicy pamiątkowej został odnaleziony podczas prac budowlanych w Oświęcimiu – oznajmiło w poniedziałek w mediach społecznościowych oświęcimskie Muzeum Żydowskie.
crop_free
1
/ 4
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
12:03
Do końca roku ma być decyzja środowiskowa dla Sądeczanki
-
11:26
Kopalnia Soli w Bochni to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu
-
11:20
Jak się zabezpieczyć przed oszustami?
-
10:56
100-lecie Nobla i ponadczasowa epopeja chłopska. Wielka siła „Chłopów” Reymonta
-
10:50
100-lecie Nobla i ponadczasowa epopeja chłopska. Wielka siła „Chłopów” Reymonta
-
10:31
Dlaczego ludzie pytają o dostęp do informacji publicznej?
-
10:23
Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich
-
10:18
Utrwalacze wspomnień. Postpamięć - reportaż Ewy Szkurłat
-
10:16
Koncert ZASNĘLI W PANU. Pieśni o przemijaniu i nadziei.
-
10:04
Od czwartku zmiana organizacji ruchu w Krakowie w związku z budową odcinka S7
-
22:00
Władza, krew, teatr i film. Kontynuujemy rozmowę o „Makbecie”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze