Sądzę, że ten pontyfikat będzie czytelniejszy z perspektywy czasu. Franciszek rozpoczął pewną deregulację wielu sztywnych czy wręcz skostniałych zwyczajów Kościoła. Bardzo wiele będzie zależało od kontynuacji tych starań
– powiedział Piotr Cywiński.
Dyrektor muzeum podkreślił, że „z pewnością czeka nas więc bardzo ważne konklawe”.
Jedno, na co mam nadzieję, to że w przyszłości wyklaruje się opinia na temat zadziwiającej uległości Franciszka względem Kremla, gdyż to będzie się kładło cieniem na zakończonym dziś rano pontyfikacie
– stwierdził Cywiński.
Papież Franciszek pielgrzymował do byłego niemieckiego obozu Auschwitz 27 lipca 2016 roku, gdy przebywał w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży.
W byłym obozie przeszedł w samotności i ciszy przez bramę "Arbeit macht frei". Modlił się przy Ścianie Straceń na dziedzińcu Bloku 11 i w jego podziemiach - w celi, w której męczeńską śmierć poniósł polski franciszkanin Maksymilian Kolbe. Później rozmawiał krótko z dwunastoma więźniami obozu - Polakami, Żydami i Sinti. Wpisał się też do księgi pamiątkowej muzeum: "Senor ten piedad de tu pueblo! Senor, perdon por tanta crueldad! („Panie, miej miłosierdzie nad Twym ludem! Panie, przebacz tak wielkie okrucieństwo!" – PAP).
W byłym obozie Auschwitz II-Birkenau przejechał meleksem wzdłuż rampy, na której kończyły bieg transporty deportacyjne z Żydami skazanymi na Zagładę. Później pieszo przeszedł wzdłuż monumentu upamiętniającego ofiary obozu. Ustawił przed nim znicz i długo się modlił. Nie wygłosił przemówienia. Później spotkał się jeszcze ze Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. W uroczystości, która przebiegała w milczeniu, uczestniczyło około tysiąca osób.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innych narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Przed Franciszkiem Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło dwóch papieży - Jan Paweł II w 1979 roku oraz Benedykt XVI w 2006 roku.