„Dyrektor Cywiński jest też jedyną osobą na tej liście, która pracuje na polu pamięci o ludobójstwach i zbrodniach przeciwko ludzkości” – dodał Bartyzel.

Rzecznik Muzeum Auschwitz poinformował, że „Blooloop 50 Museum Influencer List” ma zwrócić uwagę na osoby, których "innowacyjność i kreatywność ma wpływ na ewolucję myśli muzealniczej i praktyk w codzienności różnych muzeów na świecie, a także – w dobie pandemii – zwraca uwagę na drogi przetrwania w tym niezwykle trudnym czasie".

„Rok 2020 był dla muzeów rokiem pełnym wyzwań. Konsekwencje COVID-19 były ogromne, a ok. 90 proc. muzeów na świecie zostało tymczasowo zamkniętych z powodu pandemii. Większość z nich będzie odczuwać skutki przez długi czas, a eksperci sugerują, że czasu pandemii może nie przetrwać jedna na osiem placówek” – napisali autorzy zestawienia.

„Wraz z ponownym otwarciem muzeów zmieniać się będą doświadczenia odwiedzających. Pandemia stała się też swoistym akceleratorem. Nowe inicjatywy, technologie i innowacje będą kształtować muzea jutra. To właśnie ludzie, którzy umożliwiają tę zmianę, znaleźli się na tej liście” – wskazali.

Piotr Cywiński jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem mediewistą, absolwentem Uniwersytetu Marka Blocha w Strasburgu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od września 2006 r. kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau.

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.