Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Do Olkusza przyjechał pociąg z uchodźcami ze Lwowa

  • date_range Poniedziałek, 2022.02.28 07:14 ( Edytowany Wtorek, 2022.03.01 08:50 )
Ponad pół tysiąca uchodźców z objętej wojną Ukrainy dotarło już do Olkusza w Małopolsce. Uchodźcy przyjechali specjalnym pociągiem humanitarnym prosto ze Lwowa. Znajdowały się w nim kobiety, dzieci, osoby starsze, a także obywatele Państw afrykańskich oraz azjatyckich mieszkających w Ukrainie. Pociąg jechał kilkanaście godzin. Na miejscu było przygotowane miasteczko namiotowe.

fot: Tomasz Bździkot

Posłuchaj jak wyglądał przyjazd pociągu z uchodźcami do Olkusza
Na miejscu na uchodźców czekali wolontariusze oraz ratownicy medyczni, oraz busy, którymi dalej transportowani byli obywatele Ukrainy. Na niektórych czekały rodziny, które przyjechały do Olkusza kilka godzin wcześniej. Na przyjazd uchodźców czekali także mieszkańcy Olkusza, którzy oferowali pomoc w formie na przykład noclegu. Dodatkowo na miejscu pracowało kilkudziesięciu wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim, którzy udzielali wszystkich informacji i kierowali uchodźców do odpowiednich namiotów.
"Pochodzę z Ukrainy, z terytorium okupowanego. Podchodzę do tego nie tylko jako obywatel, ale też emocjonalnie. Trzeba się trzymać, bo wygramy. Tutaj jest armia wolontariuszy - i Ukraińców mieszkający w Olkuszu, i olkuszan, którzy się zgłaszali w nocy, w dzień, żeby przyjeżdżać, pomagać" - mówi Olga Kamionka, koordynatorka wolontariuszy.
Sami uchodźcy przyjechali do Olkusza około godziny 11. Pociąg jechał ze Lwowa, ale było też wiele osób było ze wschodu Ukrainy - z Charkowa czy też z Dniepra. Ci zazwyczaj nie mieli ze sobą walizek, tylko to, co na szybko udało się zabrać ze sobą.
Pierwsze co otrzymali uchodźcy to ciepły posiłek oraz pomoc medyczna. Była też możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19, co wielu z nich może ułatwić podróż do państw zachodnich, gdzie mają rodziny. Jak mówił starosta olkuski Bogumił Sobczyk, dla wszystkich przygotowany jest także nocleg.
"Dla wszystkich uchodźców, którzy przybyli dzisiaj do Olkusza, mamy zabezpieczony nie tylko ciepły posiłek na miejscu, ale również bazę noclegową rozlokowaną po całym województwie małopolskim. Wszyscy przybywający do nas uchodźcy otrzymają bezpieczne miejsce, gdzie będą mogli w komfortowych warunkach odpocząć" - wyjaśnia Sobczyk,

Wielu z uchodźców jednak po krótkim przystanku w Olkuszu wsiadło do przygotowanych autobusów i udało się w dalszą drogę. Transport był przygotowany między innymi do Krakowa, Warszawy czy też Katowic. Każdy jechał tam, gdzie ma rodziny lub jest im do nich bliżej. 
Uchodźcy przyjechali do Olkusza, ponieważ przez miasto przebiega szerokotorowa linia kolejowa, obsługująca obecnie transport przesyłowy. Przed laty kursowały tędy również pociągi pasażerskie. Rozstaw szyn na tej linii jest taki sam jak rozstaw szyn obowiązujący na Ukrainie. Dzięki temu szybciej można było przetransportować osoby przyjeżdżające z Ukrainy.
 Na miejscu na uchodźców czekali wolontariusze oraz ratownicy medyczni oraz busy, którymi
dalej transportowani byli obywatele Ukrainy. Na niektórych czekały rodziny, które przyjechały do Olkusza kilka godzin wcześniej:
28ukr1.wav
Na przyjazd uchodźców czekali także mieszkańcy Olkusza, którzy oferowali pomoc w formie na przykład noclegu:
28ukr2.wav
Dodatkowo na miejscu pracowało kilkudziesięciu wolontariuszy posługujących się językiem ukraińskim, którzy udzielali
wszystkich informacji i kierowali uchodźców do odpowiednich namiotów:

- Zaledwie w kilka godzin przygotowaliśmy tymczasowy punkt recepcyjny. W okolicy peronu LHS powstało miasteczko namiotowe. We współpracy ze starostą zorganizowano ciepły posiłek. Na miejscu będą także pracownicy Wydziału Spraw Cudzoziemców Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Podstawione zostały także autobusy, które pomogą zawieźć uchodźców do bezpiecznego miejsca wskazanego przez MUW - mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Spółki PKP PLK oraz PKP LHS do późnych godzin nocnych przygotowywały nieczynny dotąd peron do przyjęcia grupy z Ukrainy. Specjalne ekipy kolejarzy ułożyły nawet płyty drogowe, aby uchodźcy mogli bezpiecznie pokonać odcinek z peronów do tymczasowego miasteczka.

- Składam podziękowania zarówno Marszałkowi Łukaszowi Smółce, jak również Komendantom Straży Pożarnej i Policji, kolejarzom, a także na ręce Starosty Olkuskiego Bogumiła Sobczyka, wszystkim samorządowcom, którzy włączyli się w ekspresowy proces przygotowania infrastruktury służącej przyjęciu uchodźców. Linia LHS pozwala na uruchamianie specjalnych pociągów, które mają szerszy rozstaw szyn - dokładnie taki jak na terytorium Ukrainy. Transport tym odcinkiem umożliwia wyeliminowanie zmiany wózków w wagonach na przejściach granicznych i wjazd wagonów szerokotorowych nie tylko do stacji przygranicznych, ale także w głąb kraju. Jesteśmy w stałym kontakcie również w Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorkiem i w razie potrzeby będziemy uruchamiać obsługę wspólnie - dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Tematy:
Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię