"Zakończono prace związane z uzdatnianiem terenu cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II w gmina Trzebinia. Tym samym od dziś udostępniono teren całej nekropolii. Wierni, po wielomiesięcznej przerwie, znów mogą odwiedzać groby swoich bliskich" - głosi komunikat przekazany przez SRK.
Jak zapowiedziano, więcej informacji na temat przeprowadzonych prac na cmentarzu w Trzebini zostanie podane w środę 14 sierpnia podczas briefingu prasowego z udziałem prezesa SRK Jarosława Wieszołka.
Wielkie zapadlisko, w wyniku którego pod ziemię zapadło się 40 grobów powstało na terenie cmentarza w Trzebini we wrześniu 2022 roku. W związku z tym zdarzeniem przez pewien czas teren nekropolii był wyłączony z użytkowania, a w lipcu zeszłego roku, po analizie dokumentacji górniczej, Spółka Restrukturyzacji Kopalń zezwoliła na użytkowanie północnej części nekropolii, uznając, że jest to teren bezpieczny. Pozostała część pozostawała zamknięta.
Umowę z wykonawcą na roboty zabezpieczające wyłączony z użytkowania fragment cmentarza przy al. Jana Pawła II Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarła w sierpniu zeszłego roku, a prace uzdatniające teren rozpoczęły się w październiku.
Zjawisko powstawania zapadlisk w Trzebini nasiliło się w 2021 r. Wcześniej, przez 20 lat od likwidacji kopalni "Siersza", występowało sporadycznie. Zdaniem ekspertów deformacje są spowodowane wodą ciągle wpływającą do wyrobisk pogórniczych oraz rodzajem gleby – są tu piaski, żwiry, gliny. Do powstawania zapadlisk przyczynia się też płytka eksploatacja, prowadzona tu w XIX w.