Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Chrzanów uczcił 81. rocznicę likwidacji getta

  • Natalia Feluś
  • date_range Piątek, 2024.02.16 13:24 ( Edytowany Piątek, 2024.02.16 13:32 )
Uroczystość zapalenia zniczy i położenia symbolicznych kamieni na tablicy upamiętniającej chrzanowskich Żydów poprzedził wykład na temat minionych wydarzeń. Odbył się w Muzeum w Chrzanowie. Jak podkreślał Kamil Bogusz, dyrektor muzeum, nie tylko tablica w miejscu dawnej synagogi, ale też zasadzona wierzba Estery stanowią dziś pomniki tragicznych wydarzeń, które rozegrały się podczas II wojny światowej w Chrzanowie.

Fot. Natalia Feluś

Czuję się bardzo wzruszony chwilą i momentem, w którym się teraz znajdujemy. Chrzanów co roku pamięta o naszych współbraciach. Jeszcze przed wojną około 50% mieszkańców Chrzanowa stanowili chrzanowscy Żydzi. Dzisiaj sytuacja jest całkiem inna, ale wciąż żyją oni w naszej pamięci

- mówią uczestnicy uroczystości.

W pierwszej połowie 1939 roku Chrzanów zamieszkiwało prawie 8 tysięcy Żydów, którzy stanowili nieco ponad połowę mieszkańców miasta. Ta sytuacja zmieniła się wraz z wybuchem II wojny światowej, kiedy nagle zniknęło pół ludności miejskiej.

Niemym świadkiem tamtych wydarzeń, okresu okupacji jest nieistniejąca część cmentarza żydowskiego, czyli pomiędzy murem obecnego cmentarza, stacją benzynową a wałem kolejowym mamy najstarszą część cmentarza, która została zlikwidowana przez Niemców. Mam nadzieję w przyszłości go jakoś zabezpieczyć i upamiętnić

- mówi Kamil Bogusz, dyrektor Muzeum w Chrzanowie.

Placówka wydała właśnie album poświęcony wybranym, najpiękniejszym nagrobkom z cmentarza żydowskiego, by ocalić je od zapomnienia. Jest to wstęp do większego wydania, które ma ukazać historię tego miejsca w całości.

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię