Obraźnictwo może kojarzyć się nam z obrażaniem na przykład, ale nic bardziej mylnego. Obraźnictwo to jest ludowa sztuka tworzenia obrazów i praktyka tworzenia drzeworytów o tematyce dewocyjnej i specyficznego handlu sztychami. Zamierzamy ukazać tę miejscową tradycję poprzez współczesne środki działań artystycznych, jak działania sceniczne, nowe media, działania cyklu warsztatów

- wyjaśnia Jessica Bożek z Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku.

Już teraz trwają zapisy na warsztaty dla dzieci i młodzieży, które rozpoczną się końcem lipca. Trwa także konkurs plastyczny skierowany do nastolatków, za to dorośli mogą zaznajomić się z drzeworytnictwem na codziennych spotkaniach w pracowni Józefa Szyjki w Bobrku. Szczegóły programu dostępne są na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku.

Przesłaniem projektu „Obraźnicy – opowieść o nieistniejącym świecie” jest ukazanie fenomenu obecnie zapomnianych w Bobrku i okolicach tradycji ludowego drzeworytu. Inspiracją do powstania programu były postaci i twórczość żyjących w XIX wieku ludowych drzeworytników, Bryndzy i Sagana. Głównym celem jest popularyzacja wśród mieszkańców sołectwa Bobrek, gminy Chełmek oraz ościennych miejscowości wiedzy o istnieniu na terenie sołectwa unikalnego w skali kraju rzemiosła zwanego "obraźnictwem".

Autorski projekt pracowników MOKSiR-u został nagrodzony udziałem w programie Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Wśród nadesłanych z całego kraju 1877 projektów, ten znalazł się na 72 pozycji oraz wśród 257 przeznaczonych do dofinansowania i realizacji. Celem programu EtnoPolska jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej oraz uczestnictwa w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym oraz wspieranie unikatowych zjawisk folkloru wiejskiego i miejskiego.

Honorowy patronat nad projektem objęło Muzeum Etnograficzne w Krakowie.