Rada muzeum to dziesięcioosobowe ciało opiniodawcze, które powołuje minister kultury. W jej skład wybrani zostali m.in. były więzień niemieckiego obozu Auschwitz Bogdan Bartnikowski, prof. Stanisław Krajewski, a także dyrektor oświęcimskiego Centrum Dialogu i Modlitwy ks. Jan Nowak oraz starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że członkowie rady na pierwszym posiedzeniu omawiali m.in. wyzwania edukacyjne związane z rekordową frekwencją w Miejscu Pamięci, które w ub.r. zwiedziło ponad 2 mln osób. Rozmawiali też o siedzibie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście i planach inwestycyjnych dotyczących budowy nowego Centrum Obsługi Odwiedzających.

Dyrektor Muzeum Piotr Cywiński podkreślił, że liczba odwiedzających z roku na rok rośnie. Jak dodał, po rekordowym po względem frekwencji ub.r., w bieżącym gości może być jeszcze więcej. „W 2017 r. nadal widzimy tendencję wzrostową” – mówił dyrektor.

Zdaniem Cywińskiego, dzięki wprowadzeniu internetowego systemu rezerwacji godzin wizyty, wciąż istnieje zapas, który pozwala na przyjęcie większej liczby zwiedzających. Dotyczy to zwłaszcza godzin porannych i popołudniowych.

„Nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości liczba odwiedzających miała spadać, bowiem opiera się ona w dużej mierze na przyjazdach zorganizowanych grup ze szkół. Widzimy bowiem, że w ostatnich latach tematyka Auschwitz i Holokaustu jest stałym elementem działań edukacyjnych – zarówno w systemie szkolnym, jak i poza nim – w bardzo wielu krajach” – powiedział dyrektor Cywiński.

Szef Muzeum dodał, że przy tak dużej frekwencji dużym wyzwaniem jest infrastruktura. „Dlatego złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z funduszy europejskich utworzenia nowego Centrum Obsługi Odwiedzających na terenie przylegającym do Muzeum.(…) Częścią tego projektu jest także remont muzealnej sali kinowej” – powiedział Cywiński.

Dyrektor wspomniał o realizowanych obecnie konserwacjach. Prace prowadzone są w dwóch murowanych barakach byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Zabezpieczane są również ściany rozbieralni ruin komory gazowej i krematorium III. Prace te finansowane są przez Fundację Auschwitz-Birkenau. Z tego źródła powstaje jednocześnie nowoczesny magazyn służący przechowywaniu historycznych tkanin.

Omawiając pracę Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście dyrektor Cywiński podkreślił znaczenie, jakie dla edukacji prowadzonej w Miejscu Pamięci będzie miało usytuowanie siedziby tej instytucji w budynku tzw. Starego Teatru, położonym tuż przy murach byłego obozu. Jego adaptacja powinna się rozpocząć w br. Otwarcie planowane jest na 2019 r.

Cywiński przypomniał, że w lipcu br. Muzeum obchodziło będzie 70-lecie istnienia. Zapowiedział, że rocznica jest okazją m.in. do zorganizowania: konferencji edukacyjnej „Świadomość – Odpowiedzialność – Przyszłość”; plenerowej ekspozycji podsumowującej siedem dekad funkcjonowania placówki; a także wspólnej wystawy z Muzeum Narodowym w Krakowie „Twarzą w Twarz. Sztuka w Auschwitz”.

Do kompetencji rady Muzeum należy m.in. ocena działalności placówki oraz opiniowanie przedłożonego przez dyrektora rocznego planu działalności.


 

PAP/wm