- A
- A
- A
Jest porozumienie górników z rządem. Górnicy z małopolskich Brzeszcz kończą protest
Strona rządowa i górniczy związkowcy - podpisali porozumienie dotyczące planu naprawczego dla Kompanii Węglowej. W obecności premier Ewy Kopacz w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, dokument podpisali pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk oraz przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz. To kończy protesty w regionie.Sobota, 17.01
20:00 Górnicy z Brzeszcz zakończyli protest. Po podpisaniu przez rząd i związki zawodowe porozumienia, strajkujący pod ziemią pracownicy kopalni Brzeszcze wyjechali na powierzchnie. Przed bramą witało ich kilkuset mieszkańców miasteczka. Były szampany i okrzyki radości. W piątek chęć przejęcia kopani Brzeszcze zgłosiła spółka energetyczna Tauron. Transakcja ma być uzależniona od wyników analizy ekonomicznej i technicznej kopalni.
Protesty w małopolskich Brzeszczach trwały od 8 stycznia. Przyłączyły się do nich wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej a także zakłady należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Solidarność ogłosiła pogotowie strajkowe w całym kraju. Związkowcy przeprowadzili kilka manifestacji w Rudzie Śląskiej, Bytomiu, Gliwicach czy Zabrzu. Blokowali też drogi w regionie. Solidarność ogłosiła ogólnopolskie pogotowie strajkowe.
19:00 "Porozumienie - to dobra informacja dla Brzeszcz i całego powiatu oświęcimskiego" - mówi Radosław Włoszek, przewodniczący rady powiatu.
18:00 Porozumienie zakłada utrzymanie miejsc pracy i zakończenie protestów. Łzy szczęścia i okrzyki radości - tak na informację o podpisanym z rządem porozumieniu górniczych związków zawodowych zareagowali mieszkańcy Brzeszcz w Małopolsce. To właśnie w tej kopalni górnicy pierwsi rozpoczęli podziemny protest, po informacjach o planach likwidacji czterech należących do Kompanii Weglowej kopalni. Po ziemią protest prowadziło około 700 osób. Od kilku dni przed bramę kopalni wspierało ich kilkaset osób. Tak było tez dziś. W Brzeszczach nadal trwa pikieta przed bramą kopalni. Rodziny czekają na gorników, którzy od 11 dni prowadzą podziemny protest.
Fot. Marek Mędela
17:00 Po kilkugodzinnych rozmowach porozumienie - podpisane! Na Śląsk przyjechała premier Ewa Kopacz
Piątek, 16.01
17:51 - TAURON wstępnie zainteresowany Kopalnią Brzeszcze - taki komunikat spółka przesłała do mediów. W komunikacie czytamy:
TAURON Polska Energia wyraził wstępne zainteresowanie nabyciem od Spółki Restrukturyzacji Kopalń całości lub części aktywów KWK Brzeszcze, o ile możliwe będzie efektywne ekonomicznie wydobycie węgla w tym zakładzie. Kompania Węglowa i Spółka Restrukturyzacji Kopalń przesłały 16 stycznia zapytanie w sprawie nabycia całości lub części aktywów czterech kopalń wniesionych do SRK. TAURON zastrzega, że ostateczna decyzja spółki ustalająca warunki ewentualnej transakcji będzie poprzedzona szczegółową analizą, w szczególności w zakresie ekonomicznym i technicznym. W procesie ewentualnego nabycia całości lub części aktywów KWK Brzeszcze od SRK TAURON będzie poszukiwał inwestora finansowego lub infrastrukturalnego.
16:30 - Trwa kolejna manifestacja w Brzeszczach. Kilkanaście minut po 16-tej drogę z Oświęcimia do Pszczyny zablokowali pracownicy ochrony kopalni. Piekietują też mieszkańcy. Część ma za sobą balony w kształcie serc. Za bramą kopalni wspierają ich pracownicy powierzchni. Słychać wystrzały petard, trąbki i dźwięk ogromnych bębnów. Ma też zagrać orkiestra dęta z kopalni Brzeszcze. To już 10-ty dzień protestu w kopalni Brzeszcze.
14.19 - "Uchwalona przez sejm ustawa o górnictwie daje nam cień nadziei" - mówią związkowcy z kopalni Brzeszcze. To jeden z czterech zakładów z Kompanii Węglowej, który ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Andrzej Dyrdoń z Solidarności w kopalni Brzeszcze mówi Radiu Kraków, że otwiera to drogę do prywatyzacji kopalni. "Ten proces musi być przeprowadzony na jasnych zasadach z poważnym partnerem" - zastrzega Dyrdoń.
12.41 - "Dla każdej z kopalń przeznaczonych do wygaszenia powinien zostać przygotowany osobny program restrukturyzacyjny, który poprzedzi analiza, czy nie są one aby trwale nierentowne" - przekonuje prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego, były wicepremier i minister gospodarki. Wczoraj późnym wieczorem Sejm przegłosował nowelizację ustawy o górnictwie, która zakłada m.in. likwidację kopalni w Brzeszczach. Jak tłumaczy prof. Hausner, zlikwidowany powinien zostać zakład wyłącznie trwale nierentowny.
11.24 - "Aby obronić kopalnie trzeba mówić jednym głosem" - przekonuje Adam Adamczyk, burmistrz Trzebini, w której zlikwidowano kopalnię Siersza. Jak przekonuje, tylko dzięki konsekwencji można uratować zakład w Brzeszczach. Adamczyk przypomina, że kilka lat temu mówiło się również o likwidacji kopalni Janina z małopolskiego Libiąża, która wówczas również należała do Kompanii Weglowej. Zakład obroniono, włączono do nowej spółki energetycznej i teraz Janina jest na plusie. Górnicy z Janiny poparli protestujących na Śląsku i w Brzeszczach górników. 30 pracowników kopalni będzie prowadzić podziemny, rotacyjny protest. Organizuje go Solidarność i Związek Zawodowy Ratowników Górniczych.
10.51 - W Brzeszczach popołudniu kolejna manifestacje mieszkańców. O 17-stej rozpocznie się duża pikieta przed bramą koplani. Jej organizatorzy proszą uczestników, by zabrali ze sobą czerwone papierowe serca ze wstęgą w górniczych kolorach: czarnym i zielonym.
10.25 - Róża Thun: "W tym wszystkim chodzi o uzdrowienie kopalń, nie o likwidację"
10.20 - Protest w kolejnej kopalni węgla kamiennego w Małopolsce. Podziemny protest rozpoczęli górnicy z kopalni Janina w Libiążu. Pod ziemią jest około 30 górników. Akcję będą prowadzić rotacyjnie. Górnicy po skończonej pracy zostaną pod ziemią na kilka godzin a następnie wymienią ich inni górnicy. Akcję poparły dwa działające w zakładzie związki zawodowe: NSZZ Solidarność i Związek Zawodowy Ratowników Górniczych. Kopalnia Janina również należała do Kompanii Weglowej. Kilka lat temu również mówiło się o jej likwidacji. Wówczas powstała nowa spółka. Teraz kopalnia Janina jest częścią spółki energetycznej Tauron Wydobycie. Węgiel z kopalni trafia głównie do elektrowni w Jaworznie. Janina zwiększa zatrudnienie i inwestuje. Przygotowuje nowe ściany pod wydobycie węgla.
10.00 - W nocy Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która umożliwi realizację rządowego programu naprawy Kompanii Węglowej. Za jej przyjęciem głosowało 240 posłów. Przeciw było 208, dwóch wstrzymało się od głosu. Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego ma umożliwić przekazanie 4-ch najbardziej zadłużonych zakładów górniczych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Przyjęto poprawkę Platformy Obywatelskiej, która przewiduje możliwość przekazania do spółki restrukturyzacji kopalń nie tylko całych kopalń, ale także ich oddziałów. Kolejna z przyjętych poprawek przeciwdziała dyskryminacji pracowników, którzy nie mają bezterminowej umowy o pracę. Ustawa zezwala też spółce zbycie przejętej kopalni lub jej części zamiast obowiązkowej likwidacji. Ustawą w przyszłym tygodniu zajmie się Senat.
Czwartek 15.01
20:50 - Jest rezolucja Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie kopalni w Brzeszczach. Po kilkugodzinnych dyskusjach pomiędzy Sejmikiem, Wojewodą i związkami zawodowymi, radni przyjęli dokument niemal jednogłośnie. Od głosu wstrzymał się tylko wicemarszałek Wojciech Kozak z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W oświadczeniu, które trafi do premier Ewy Kopacz, Sejmik apeluje o poszukanie inwestorów dla małopolskiej kopalni i ochronę pracowników.
16.00 - Małopolski Sejmik wyraża sprzeciw wobec decyzji o zamknięciu kopalni Brzeszcze - taka rezolucję przygotowali małopolscy radni PiS.
Godzinę temu zaczęła się nadzwyczajna sesja sejmiku poświęcona sytuacji w Brzeszczach. Radni PiS chcą przekonać przedstawicieli pozostałych klubów do wspólnego przyjęcia rezolucji - argumenty są oczywiste - mówi Radiu Kraków radny Grzegorz Biedroń.
- Jeżeli nie zostanie przegłosowany pakiet okołogórniczy to ta kopalnia upadnie za 3 miesiące. Jest pomysł naprawczy dla tych kopalni. O tym mówiła i premier Polski, i minister Piechociński.
Rezolucja wyrażająca sprzeciw wobec decyzji rządu, to wszystko, co samorząd wojewódzki może zrobić w sprawie planów likwidacji kopalni w Brzeszczach. Według radnych z koalicji PO-PSL nadzwyczajna sesja sejmiku ma jedynie wymiar polityczny.
9.16 - W Sejmie gorąca dyskusja o górnictwie a w Brzeszczach niepewność i oczekiwanie. Kolejny dzień pod ziemią kilkuset górników prowadzi protest. Wspierają ich mieszkańcy przed bramą kopalni. Od samego początku są tam absolwenci szkoły górniczej. Jak mówią reporterowi Radia Kraków, kilka lat temu kuszono ich gwarancją pracy a dziś są bezrobotni. Szkoła górnicza w Brzeszczach to jedna z najpopularniejszych szkół w powiecie oświęcimskiem. Nigdy nie miała problemów z naborem. Jej absolwenci jeszcze niedawno prosto ze szkoły trafiali do pracy w kopalni. Teraz absolwenci, którzy zostali na bruku zastanawiają się, czy Kompanii Węglowej, za niespełnione obietnice, nie wytoczyć procesu zbiorowego.
7.20 - Już kolejny wieczór dwa tysiące mieszkańców Brzeszcz pikietowało na ulicach. Pod kopalnią zapowiadali symboliczny pogrzeb premier Ewy Kopacz. Pomysł jednak spotkał się z ogromną krytyką i mieszkańcy z niego się wycofali. Zamiast trumny i wieńców, była kukła pani premier, która z aramty strzela do górnika. W Brzeszczach zapowiedź likwidacji kopalni, tak właśnie jest odbierana.
Środa, 14.01
18: 30 - Do górników mogą dołączyć stoczniowcy, hutnicy, kolejarze i nauczyciele. Rozszerzenia protestu na cały kraj nie wykluczają przedstawiciele związkowców. Przed kopalnią Brzeszcze - jedną z czterech przeznaczonych do likwidacji w Kompanii Węglowej - trwa pikieta. Biorą w niej udział górnicy, ich rodziny, mieszkańcy miasta i absolwenci szkół górniczych.
Piotr Duda - przewodniczący NSSZ Solidarność - apelował w Brzeszczach o solidarność z protestującymi górnikami:
16:30 - Pierwsze czytanie projektu reformy Kompanii Węglowej zakończyło się wczoraj przed północą, drugie planowane jest na dzisiejszy wieczór. Sejm przegłosuje zapisu prawdopodobnie już jutro. Przeciwko ustawie protestują górnicy kompanii węglowej - strajk trwa już we wszystkich kopalniach holdingu. Związkowcy z Brzeszcz na godzinę 17 zapowiedzieli pikietę, na której zamierzają symbolicznie pochować premier Ewę Kopacz, która - ich zdaniem - "popełniła gospodarcze samobójstwo". W słowach nie przebierają też ogólnopolskie władze Solidarności. Piotr Duda zapowiadając rozszerzenie protestów w przypadku szybkiego uchwalenia ustawy górniczej powiedział do posłów ze Śląska "znamy wasze nazwiska i imiona, i wiemy, gdzie mieszkacie, i immunitet wam nie pomoże". O wycofanie się z tych słów i rozpoczęcie merytorycznej dyskusji zaapelował dziś marszałek Sejmu, Radosław Sikorski.
15:45 - "Klepsydra Ewy Kopacz? Średni dowcip" - tak Marta Szostkiewicz na radiowym blogu ocenia pomysł z rozwieszeniem w Brzeszczach informacji o "gospodarczym samobójstwie" premier Polski. CZYTAJ
14.23 - Kolejarze solidaryzują się z górnikami i grożą ogólnopolskim protestem. Wszystko zależy od tego czy rząd wycofa się z likwidacji czterech kopalń. To ma być głos sprzeciwu przeciwko rujnowaniu kolejnych branż. Były związkowiec kolejowy, senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Kogut mówił dziś na konferencji prasowej w Nowym Sączu, że nie można zgadzać się na wyprzedaż majątku narodowego.
11.16 - "Jesteśmy gotowi do kolejnych rozmów z rządem" - deklarują górnicy z Brzeszcz. Po przerwanych wczoraj w nocy negocjacjach, organizacje związkowe są gotowe ponownie usiąść do stołu i rozmawiać o przyszłości przeznaczonych do likwidacji kopalń. Ich termin nie został jeszcze wyznaczony. Stanisław Kłysz, szef akcji protestacyjnej w Brzeszczach, przyznaje Radiu Kraków, że problemów w górnictwie nie da się omówić na jednym spotkaniu.
10.40 - Mieszkańcy Brzeszcz organizują dziś symboliczny pogrzeb premier Ewy Kopacz. Jak czytamy na rozwieszonych w gminie klepsydrach premier "po 100 dniach rządu popełniła gospodarcze samobójstwo". Manifestacja rozpocznie się dziś o 17.00 przed kopalnią Brzeszcze. Później mieszkańcy zablokują ulice miasta.
8.56 - Beata Szydło: "Uwierzę w dobrą wolę rządu jak ten wycofa się z ustawy o górnictwie"
8.50 - Dziś kolejny dzień górniczych protestów. Od tygodnia podziemny strajk prowadzą górnicy w Brzeszczach. Na powierzchni wspierają ich rodziny, przyjaciele i mieszkańcy Brzeszcz. Organizują pikiety, manifestacje i marsze. Wczoraj wieczorem na ulicach Brzeszcz było około dwóch tysięcy osób. Mieszkańcy przeszli w spontanicznym marszu z Brzeszcz do Jawiszowic. Tam zablokowali rondo łączące drogi z Oświęcimia, Bielska-Białej i Pszczyny. To miejsce symboliczne, bo na środku ronda ustawiony jest wagonik górniczy, symbol górniczych tradycji w Brzeszczach.
Wtorek, 13.01
Górnicy podpalili kukłę premier Ewy Kopacz:
18:50 - Manifestacja "rozlała się" na ulice miasta. Około 2. tys osób maszeruje główną drogą w kierunku Jawiszowic.
15.40 -
Fot. Marek Mędela
15.02 - Samorządowcy i górniczy związkowcy nie chcą zdradzać szczegółów negocjacji z premier Ewą Kopacz. Rozmowy zakończyły się dziś nad ranem. Nie udało się podpisać porozumienia. Strony konfliktu są jednak gotowe do dalszych rozmów, a Cecylia Ślusarczyk burmistrz Brzeszcz mówi Radiu Kraków, że jednej ze scenariuszy zakłada kontynuację prowadzonej w kopalni restrukturyzacji: "Mam nadzieję, że niebawem dojdzie do porozumienia. Trudno mówić o szczegółach. Najprawdopodbniej będzie realizowany program naprawczy, który był opracowany wcześniej dla kopalni. Z tym, że pani premier wskazywała jedyną możliwość - dofinansowanie przez spółkę restrukturyzacji".
Ewa Kopacz już zapowiedziała zmiany w statucie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, które pozwolą nie tylko na zamykanie zakładów, ale również ich przekształcenia i dalsze prowadzenie wydobycia. O scenariuszach dla Brzeszcz więcej powiemy w programie Co Niesie Dzień po godzinie 16. Gościem Radia Kraków będzie ekonomista z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
13.21 - Górnicy z Brzeszcz na razie nie rozpoczną strajku głodowego. Jak powiedział Radiu Kraków, Stanisław Kłysz z Solidarności w kopalni Brzeszcze teraz "nie jest czas na takie protesty". Pod ziemią już szóstą dobę protestuje kilkuset górników. Na powierzchni wspierają ich mieszkańcy Brzeszcz. Od godziny 10 blokują drogę wojewódzką z Oświęcimia do Pszczyny.
13.12 - Wśród zainteresowanych kupnem przeznaczonych do likwidacji kopalni niespodziewanie znalazl sie też Janusz Palikot. Zadeklarowal on, że jeśli na kopalnie nie będzie chetnych, on sam może je kupić. "Chętnie udowodnię, że kopalnia też może zarabiać" = napisał polityk na swoim blogu.
12.39 - "Jest za wcześnie, aby mówić o przejęciu kopalni przez konkretną firmę" - tak informację o inwestorze dla kopalni Brzeszcze ocenia marszałek Małopolski. Przejęciem zakładu jest zainteresowana spółka Universal Energy z Mysłowic. Jej prezes chce przejąć trzy z czterech przeznaczonych do likwidacji kopalni. Marek Sowa w rozmowie z Radiem Kraków powiedział, że na początek trzeba sprawdzić każdego potencjalnego inwestora: "Inwestor musi być bezpośrednio zainteresowany inwestycją i musi być przekonany, że da się stabilnie prowadzić działalnością. W konsekwencji musi być jakiś pomysł na rynek zbytu. Głównym problemem kopalni Brzeszcze jest zanik działalności wydobywczej" - tłumaczy Marek Sowa.
12.04 - Górnicze związki zawodowe wciąż zastanawiają sie nad zaostrzeniem protestu. Tymczasem górnicy z kolejnej kopalni dołączyli do protestu. Strajk zaczęli związkowcy z zakładów Bielszowice z Rudy Śląskiej. Obecnie podziemny strajk trwa w 8 kopalniach Kompanii Węglowej. Między innymi w małopolskich Brzeszcach. Tam na powierzchni górników wspiera grupa mieszkańców.
11.03 - Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter Radia Kraków, w kopalni Brzeszcze trwają właśnie rozmowy nad tym, jak uratować zakład. Bierze w nich udział marszałek Małopolski, Marek Sowa.
10.33 -
fot: Marek Mędela
10.12 - Droga Oświęcim - Pszczyna zablokowana. Na drogę ponownie wyszli mieszkańcy Brzeszcz. Przed bramą kopalnii protestuje kilkadziesiąt osób. Mają flagi. Skandują hasla: "Złodzieje" "Oszuści" "Nie oddamy kopalni". Policja kieruje samochody na objazdy.
9.00 - Właśnie powinna rozpoczynać się blokada drogi krajowej 44 z Oświęcimia na Śląsk. Trasę, tuż za mostem granicznym między województwami, w dwóch miejscach mają zablokować górnicy z kopalni Piast. To ich protest przeciwko planom likwidacji czterech należących do Kompanii Węglowych kopalni, w tym zakładu z Brzeszcz.
8.56 - Łukasz Gibała: "Górnictwo w Polsce może być dochodowe. Są tego przykłady"
7.30 - O 10.00 związkowcy mają zdecydować co dalej z protestami. Górnicy w małopolskich Brzeszczach jeszcze przed rozmowami z premier Ewą Kopacz chcieli zaostrzyć formę protestu. Niewykluczona jest nawet głodówka.
7.26 - Tymczasem jest chętny do kupna kopalń. Firma Universal Energy z Mysłowic chce przejąć trzy z czterech zagrożonych likwidacją kopalń. Spółka zainetresowana jest między innymi kopalnią w małopolskich Brzeszczach i ocenia, że jest w stanie przeprowadzić restrukturyzację. Oprócz kopalni Brzeszcze, spółka jest zainteresowana kopalniami Sośnica - Makoszowy oraz Bobrek Centrum.
7.24 - Fiasko rozmów w Katowicach. Po 12 godzinach przerwano negocjacje premier Ewy Kopacz i związków górniczych. Propozycja szefowej rządu polegała na tym, że każda z czterech kopalń przeznaczonych do likwidacji, miałaby przedstawić swój plan restrukturyzacji. Jeżeli okazałby się on realny, to zostałaby ona włączona do Spółki Restrukturyzacji Kopalni. W tym celu został zmieniony statut Spółki. Już nie zajmowałaby się wygaszaniem kopalni, teraz wzięłaby na siebie proces ich restrukturyzacji.
00:02 - W Katowicach nadal trwają negocjacje premier Ewy Kopacz z przedstawicielami górniczych związków zawodowych - informuje TVP Info. Każda z kopalń omawiana jest osobno. Nie wiadomo, kiedy rozmowy się zakończą.
Poniedziałek, 12.01
22:58 - Rozmowy premier Ewy Kopacz ze związkowcami ws. kopalń mogą się skończyć w ciągu godziny - dowiedziała się IAR. Wcześniej podawano, że negocjacje mogą potrwać całą noc.
21:04 - Jest chętny do przejęcia trzech z czterech zagrożonych likwidacją kopalń - informuje IAR. Firmie Universal Energy z Mysłowic zależy na przejęciu kopalń: Brzeszcze, Borbek Centrum i Sośnica-Makoszowy. Jak podało w oświadczeniu Universal Energy, firma zwróciła się do władz Kompanii Węglowej z propozycją podjęcia rozmów w tej sprawie. Universal Energy "ocenia, że jest w stanie przeprowadzić proces restrukturyzacji ww. kopalń, w taki sposób, aby możliwa było ekonomiczna kontynuacja ich działalności".
Tymczasem podczas toczących się na Śląsku rozmów z górniczymi związkowcami premier Ewa Kopacz powiedziała, że przekazanie kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń nie będzie automatycznie skazywało ich na likwidację. Prezydent Gliwic wyjaśnił, że konieczna będzie zmiana statutu SRK, dzięki czemu kopalnie będą mogły wprowadzić programy naprawcze i udowodnić, że wydobycie w nich jest opłacalne. "Będzie możliwa działalność produkcyjna kopalń i będzie możliwość odzyskania z SRK majątku produkcyjnego, który będzie mógł wrócić do normalnej działalności już w spółkach węglowych" - tłumaczył.
Rządowy plan zakłada stworzenie nowej spółki węglowej, które będzie skupiać najbardziej rentowne kopalnie. Cztery najmniej perspektywiczne, miałyby zostać przesunięte do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jedną z kopalń miałby przejąć Węglokoks.
18:45 - Jest szansa na uratowanie czterech kopalń - informuje IAR. Będą musiały jednak wykazać swoją rentowność. Taką informację podali przedstawiciele władz samorządowych, którzy również uczestniczyli w rozmowach premier Ewy Kopacz z górniczymi związkowcami.
18:00 - W Brzeszczach coraz więcej osób gromadzi się przed bramą kopalni. Górnicy i mieszkańcy nadal protestują. Od kilku godzin zablokowana jest trasa wojewódzka z Oświęcimia do Pszczyny. Przed bramą kopalni jest kilkadziesiąt osób, słychać wystrzały petard i okrzyki "Nie oddamy kopalni". Górnicy cały czas czekają na wieści z Katowic, gdzie od 14:00 trwa spotkanie premier Ewy Kopacz z przedstawicielami górniczych związków zawodowych.
Fot. Marek Mędela
15:40 - W Katowicach trwa spotkanie związkowców z premier Ewą Kopacz. Nieoficjalnie mówi się, że szansą na uratowanie kopalni Brzeszcze byłoby jej włączenie do jednej ze spółek energetycznych.
Z kolei w Warszawie Anna Komorowska rozmawia z przedstawicielami rodzin górniczych. W spotkaniu bierze udział także minister Irena Wóycicka. Czteroosobowa delegacja złożona z żon górników i pracownic kopalń zagrożonych likwidacją przyjechały do Warszawy, by złożyć petycję. Rozmowy toczą się bez udziału mediów.
15:14 - "Ja pracowałam w kopalni 25 lat, mąż 30 lat, syn też pracuje - właśnie strajkuje pod ziemią. Tu nie ma innej pracy!" - mówi reporterowi Radia Kraków jedna z protestujących mieszkanek Brzeszcz.
14:53 -
Fot. Marek Mędela
14.40 - Profesor Mariusz Andrzejewski: "Nie możemy oddawać ważnego rynku za darmo"
14.37 - "Istnieje realna szansa na uratowanie kopalni w Brzeszczach" - przekonuje Jerzy Miller, małopolski wojewoda. Rządowy program restrukturyzacji górnictwa zakłada likwidację czterech z 14 kopalń Kompanii Węglowej, w tym zakładu w Brzeszczach. Jak jednak podkreśla Jerzy Miller, cały czas prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy byliby zainteresowani tą kopalnią. W nieoficjalnych rozmowach o ewentualnych inwestorach najczęściej pada nazwa Tauron.
14.10 - Jest kolejna blokada drogi przed kopalnią w Brzeszczach.
Fot. Marek Mędela
14.08 - Burmistrz Brzeszcz apeluje o wsparcie do samorządów z okolic Oświęcimia. Apel skierowano do prezydenta Oświęcimia a także do burmistrzów i wójtów wszystkich gmin z powiatu. Cecylia Ślusarczyk pisze, że "kopalnia dla wszystkich samorządów jest kluczowym zakładem, dającym miejsca pracy i poczucie bezpieczeństwa dla wielu mieszkańców regionu". W piątek rezolucję w obronie miejsc pracy przyjęli jednogłośnie radni Brzeszcz. Jutro na specjalnej sesji spotkają się radni powiatu. W najbliższym czasie sytuacja kopalni ma być omawiana również na specjalnej sesji sejmiku województwa Małopolskiego.
13:12 - Zakończył się protest górników, którzy zablokowali tory kolejowe w Katowicach. Od rana pasażerowie pociągów mieli spore kłopoty z podróżą. Przewoźnicy organizowali komunikację zastępczą. Opóźnionych było w sumie około 20 pociągów.
Największe - ponad dwugodzinne - zanotował skład z Kielc do Wrocławia. Kłopoty były też z połączeniami z Małopolski. Pociąg z Krakowa do Katowic dotarł na miejsce 70 minut później. Ruch powoli wraca do normy. Jak informują Polskie Linie Kolejowe, w ciągu dwóch godzin nie powinno być już żadnych opóźnień.
12.40 - "Po odpowiednim doinwestowaniu kopalnia w Brzeszczach może znowu być rentowna" - przekonywał dziś rano w Radiu Kraków marszałek Małopolski Marek Sowa. Tego samego zdania jest prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego i jednocześnie były wiceminister finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Według Andrzejewskiego, planu zamknięcia 4 kopalń w żaden sposób nie można nazwać programem restrukturyzacji górnictwa.
12:30 - Protestujący górnicy: "Ten rząd powinien natychmiast odejść. I wtedy może przyjść jakaś zmiana. To co oni zamknęli, inny rząd może otworzyć. Innej drogi nie ma".
11.55 - "Tusek i Kopacz we Francji dymie a kopalnia w Brzeszczach ginie" "Kopacz precz z łapami od Brzeszcz" - to hasła, jakie wiszą na bramie kopalni w Brzeszczach. Za dwie godziny w Katowicach z protestującymi spotka się premier Ewa Kopacz. Od rana na najnowsze wieści czekają pracownicy przeznaczonej do likwidacji kopalni w małopolskich Brzeszczach.
10:27
Fot. Marek Mędela
10.00 - Kobiety postanowiły działać. Rano z wszystkich czterech przeznaczonych do likwidacji kopalń wyruszyły autokary z kobietami. To żony górników a także pracownice powierzchni i administracji. Panie chcą spotkać się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Tymczasem protestujący w kopalni Brzeszcze w Małopolsce nie wykluczają zaostrzenia protestu. Biorą pod uwagę podziemną głodówkę.
9.00 - Dziś rano drogę przed kopalnią zablokowali górnicy z kopalni Piast ze śląskiego Biernunia. W ten sposób chcą pokazać, że są razem z pracownikami przeznaczonej do likwidacji kopalni Brzeszcze. O 14.00 w Katowicach ze związkowcami ma spotkać się premier Ewa Kopacz. Protestujący chcą ją namawiać do odstąpienia od planu zamykania kopalni. Pomysłem na uratowanie Brzeszcz ma być ich sprzedać do jednej ze spółek energetycznych.
8.45 - Marek Sowa: "Po zainwestowaniu, kopalnia Brzeszcze może być rentowna"
8.00 - Strajk pod ziemią i namioty przed bramą kopalni. W Brzeszczach mieszkańcy i górnicy nie przerywają protestu w obronie kopalni. W niedzielę wieczorem na wiadomość o zerwaniu rozmów rządu ze związkowcami, spontanicznie zablokowali drogę wojewódzką przed bramą zakładu. W poniedziałek nie wykluczają kolejnych akcji protestacyjnych.
Niedziela rozpoczęła się od specjalnej mszy świętej dla górników i ich rodzin na terenie kopalni. Po południu, kiedy związkowcy usiedli do stołu z przedstawicielami rządu i chceli zaproponować by wydobycie w Brzeszczach powiązać ze spółką energetyczną, niektorzy liczyli na porozumienie. Po zerwaniu rozmów i słowach o pajacowaniu, kilkusetosobowa grupa mieszkanców Brzeszcz ponownie wyszła na ulice i zablokowała drogę z Oświęcimia do Pszczyny. Na poniedziałek zapowiadane są kolejne manifestacje: górnicze w Katowicach a w Brzeszcach kolejna pikieta i blokada. Ma do nich dojść wieczorem.
Przypominamy: Protest górników w Brzeszczach
Niedziela, 11.01
Związkowcy zapowiedzieli eskalację protestu i udali się pod ziemię do protestujących górników, aby przekazać im wyniki rozmów. Negocjacje na temat planu naprawczego dla górnictwa rozpoczęły się o godz. 14.00. Także w sobotę zostały zerwane po około dwóch godzinach.
W sobotę rozmowy zostały przerwane, ponieważ zdaniem związkowców, delegacja rządowa nie miała odpowiednich pełnomocnictw do podejmowania wiążących decyzji. Negocjacje dotyczą planu naprawczego dla Kompani Węglowej, który zakłada likwidacje czterech kopalń, w tym zakładu w małopolskich Brzeszczach.
Natychmiast po ogłoszeniu tej decyzji, już 7 stycznia górnicy rozpoczęli protest. Część popołudniowej załogi nie wyjechała po skończonej pracy na powierzchnię, teraz pod ziemią strajkuje już 750 osób. Podobne podziemne protesty odbywają się też w kopalni Bobrek-Centrum w Bytomiu na Śląsku, a także w kopalniach Sośnica-Makoszowy w Zabrzu i Pokój w Rudzie Śląskiej.
Bogusław Studencki ze związku zawodowego "Kadra" mówi Radiu Kraków, że istnienie kopalni Brzeszcze to być albo nie być całej gminy: "To nie tylko walka o pracę dla górników, ale walka o życie obywateli tej gminy. To by było miasto wymarłe. Ten zakład jest naszym jedynym żywicielem".
(Marek Mędela/ IAR/RK/ko/ar/ew/TVN24, x-news.pl)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
15:30
"Ręce precz od naszych dzieci" - w Krakowie protestowano przeciwko edukacji zdrowotnej
-
15:29
Tarnowscy szczypiorniści udanie rozpoczęli rundę rewanżową
-
13:06
Czym jest dziś Conradowskie jądro ciemności? Profesor filozofii: Tym samym – agresją wobec obcości
-
12:46
Zimowa aura przyciągnęła turystów do Krynicy i na stoki narciarskie
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Optymistyczne dane z Muszyny. "To był fantastyczny rok"
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
-
06:57
Trudne warunki na drogach, uwaga na oblodzenia
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze