Protest rozpoczął się w niedzielę o 7.00. Jako pierwsi apel o zatrzymanie wycinki podpisali ultramaratończycy. Z każdą godziną dołączali do nich mieszkańcy - biegacze, spacerowicze, rowerzyści, całe rodziny. W dwie godziny na parkingu leśnym w Młoszowej zameldowało się ponad sto osób. Puszcza Dulowska to jeden z najpopularniejszych terenów zielonych w Małopolsce zachodniej.
- Ta puszcza nie rośnie dla zarobku, ona rośnie dla ludzi, dla mieszkańców. Chcemy zdrowo żyć, mamy smog, naszym jedynym ratunkiem są zielone drzewa - mówią uczestnicy protestu.
Skala wycinek poraża, bronimy zielonych płuc - mówią @RadioKrakow uczestnicy 12h protestu przeciwko wycince Puszczy Dulowskiej - ogromnego kompleksu leśnego między Krakowem a Katowicami. W obronie lasu apelują też wladze gmin. @LPanstwowe odpowiadają - puszcza to las gospodarski pic.twitter.com/P8baaOvwsi
— Marek Mędela (@MedelaMarek) April 11, 2021
W dwie godziny już około 100 osób przyłączyło się do protestu przeciwko wycince drzew przez @LPanstwowe w Puszczy Dulowskiej. Akcja biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów potrwa 12 godzin. @RadioKrakow pic.twitter.com/ZsCimvjyRW
— Marek Mędela (@MedelaMarek) April 11, 2021
Spór o Puszczę Dulowską trwa od kilku tygodni. W czwartek podczas spotkania on-line z mieszkańcami przedstawiciele Nadleśnictwa Chrzanów tłumaczyli, że puszcza jest lasem gospodarskim, a wycinki wynikają z Planu Urządzenia Lasu zaakceptowanego przez Lasy Państwowe. Ewelina Boruń, zastępca nadleśniczego wyjaśniała, że jednym z powodów wycinania drzew jest gatunek drzewostanu i jego wiek. Stare drzewa nie są odporne na warunki atmosferyczne czy szkodniki. Gdy osiągną tzw. wiek rębności są wycinane, a w ich miejsce nasadzane nowe.
- Nie do końca tak jest. To nie jest las gospodarczy, to jest las ochronny. Ta definicja jest dość płynna. Las ochronny to nie tylko las uprawowy, ma pełnić funkcję dla społeczeństwa - dać tlen, stworzyć barierę ochronną. Trzebinia położona jest blisko autostrady, puszcza tworzy barierę dźwiękochronną. Ta funkcja ochronna powinna być to na pierwszym miejscu - mówi Radiu Kraków Leszek Fidelus jeden z organizatorów protestu.
W obronie puszczy apelują też samorządowcy z powiatu chrzanowskiego. Burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk w sprawie skali wycinek zapowiedział interwencję w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Marek Mędela/bp