- A
- A
- A
Biżuteria ofiary Auschwitz została odnaleziona w podwójnym dnie kubka. ZDJĘCIA
Podwójne dno i ukrytą tam biżuterię znaleźli pracownicy Muzeum Auschwitz w kubku, który na co dzień prezentowany jest na wystawie głównej w placówce – poinformowały w środę służby prasowe Muzeum. To jedno z naczyń zrabowanych przez Niemców ofiarom Holokaustu. „W trakcie prac zabezpieczających naczynia emaliowane znajdujące się na wystawie głównej okazało się, iż jeden z kubków ma podwójne dno. Było bardzo dobrze ukryte. W wyniku upływu czasu materiały ulegały jednak stopniowej degradacji i wtórne dno odspoiło się od naczynia. Pod nim znajdował się m.in. wykonany ze złota damski pierścionek oraz łańcuszek zawinięty w kawałek płótna” - powiedziała Hanna Kubik z działu zbiorów w Muzeum.Jak dodała Kubik precjoza posiadają cechy probiercze dla złota próby 583, które umieszczane były na wyrobach wyprodukowanych w Polsce w latach 1921-1931. Kubek został poddany specjalistycznym badaniom. „Biżuteria znaleziona w kubku, jako świadectwo losu deportowanych Żydów, przechowywana będzie w formie odzwierciedlającej sposób, w jaki została ukryta przez właściciela” – poinformował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.
Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński przypomniał, że Żydzi deportowani na zagładę, byli przez Niemców okłamywani. „Mówiono im o przesiedleniu, życiu w innym miejscu, pracy. Pozwalali ofiarom zabierać ze sobą niewielkie bagaże. W ten sposób Niemcy mieli pewność, iż w bagażach – wśród ubrań i przedmiotów potrzebnych do życia – znajdą się ostatnie kosztowności deportowanych rodzin” – powiedział.
Dyrektor dodał, że ukrywanie wartościowych rzeczy przez ofiary świadczy z jednej strony o ich świadomości co do rabunkowego charakteru deportacji, ale z drugiej pokazuje, że rodziny żydowskie ciągle miały resztki nadziei, iż przedmioty będą im potrzebne do życia.
Paweł Sawicki poinformował, że wszystkie znaleziska w placówce są dokumentowane i zabezpieczane przez konserwatorów. „Są one najczęściej ostatnimi śladami, które pozostały po pojedynczych ludziach, ofiarach obozu. Niestety, często ich właściciele pozostają anonimowi, bowiem na przedmiotach nie pozostały żadne ślady pozwalające na identyfikację” – dodał.
fot: Muzeum Auschwitz
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W jego zbiorach znajduje się ponad 12 tys. naczyń emaliowanych. Wśród nich są kubki, garnki, miski, czajniki i dzbanki. W ub.r. Muzeum zwiedziło ponad 1,72 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
(PAP/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:21
Od lutego zmiany w kursowaniu autobusów tarnowskiego MPK do Wierzchosławic
-
10:48
"Nowy podział ferii od 2026 r. będzie korzystny dla turystów"
-
10:46
Piękna zima w uzdrowisku Krynica-Zdrój
-
10:15
W kopalni soli w Wieliczce były tłumy, ale do rekordu jeszcze zabrakło
-
10:04
"Szczęście" , "błogostan" ? Czy zwierzeta znają te uczucia?
-
09:52
Z początkiem lutego pasażerowie skorzystają z nowego dworca autobusowego w Miechowie
-
09:23
Wyłudzenia pieniędzy w Sandecji Nowy Sącz? Sprawę zbada prokuratura
-
08:55
Radni Wieliczki chcą wielkich zmian w krakowskiej Strefie Czystego Transportu
-
08:30
To był błysk! Iga Świątek z szybkim awansem do 1/8 finału AO
-
09:30
Próbne testy z bronią jądrową czy upadek rosyjskiej sondy kosmicznej. Skąd się biorą izotopy plutonu w lodowcach
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze