Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Babiogórski Park Narodowy już od 60 lat chroni skarby małopolskiej przyrody

Na jego terenie znajduje się aż 18 siedlisk gatunków uznanych za cenne w skali całej Europy. Spotkamy tam głuszca, rysia, niedźwiedzia, puchacza i wilka. Babiogórski Park Narodowy istnieje już od 60 lat.

Stali goście Babiogórskiego Parku Narodowego. Fot. B. Kuligowska

Posłuchaj co mówi Katarzyna Fujak z Babiogórskiego Parku Narodowego
Babiogórski Park Narodowy istnieje już od 60 lat

"Na bardzo niewielkim obszarze wznosi się modelowa góra o modelowych piętrach roślinnych. To ewenement w Polsce, ale i w Europie. Roślinność, która tam rośnie i goszczące zwierzęta zostały uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Katarzyna Fujak z Babiogórskiego Parku Narodowego. 

Symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego jest roślina okrzyn jeleni. Figuruje ona w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin, czyli spisie gatunków zagrożonych wyginięciem i wymagających ochrony.

Warto dodać, że pod Babią Górą  rosła najwyższa w Polsce sześćset letnia  „Gruba Jodła” . Miała 50 m wysokości, a grubość jej pnia wynosiła 4 metry. 

Skarby przyrody park stara się również udostępniać osobom niepełnosprawnym. Pięć lat temu powstał tam pierwszy w Małopolsce Ogród Zmysłów. "Niewidomi mogą za pomocą dotyku "zobaczyć" te rośliny. Ich fakturę, grubość liścia, czy liść jest pokryty kolcami... A dla osób niepełnosprawnych ruchowo przygotowaliśmy ścieżki, po których można poruszać się wózkiem inwaldzkim. Udostępnione są miejsca, gdzie rosną ciekawe rośliny  - wyjaśnia Tomasz Urbaniec z Babiogórskiego Parku Narodowego.

W Ogrodzie Zmysłów znajduje się również duża mapa dotykowa masywu Babiej Góry z opisami w języka Braille'a. Ogród odwiedza rocznie prawie dziesięć tysięcy turystów. Warto dodać, że Babiogórski Park Narodowy dostosował dla osób niepełnosprawnych również malowniczy szlak turystyczny Górny Płaj. Osoby poruszające się na wózkach mogą nim dotrzeć do schroniska na Markowych Szczawinach.

Zobacz głuszca - stałego gościa Babiogórskiego Parku Narodowego:

 

 

(Ewa Szkurłat/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię