Podczas nocnej akcji Andrzej Dziędziel dotarł do 30-osobowej grupy uchodźców z Bagdadu. Były to trzy rodziny z dziećmi, które po przekroczeniu granicy utknęły w lesie. W rozmowie z naszym reporterem Andrzej Dziędziel opisuje, że grupa przede wszystkim potrzebowała wody pitnej.
- A
- A
- A
Andrzej Dziędziel o akcji "Medycy na granicy"
Ich misja trwała od 7 października do 14 listopada. W tym czasie udzielili pomocy 219 osobom - 141 dorosłym i 78 dzieciom. Do szpitali przewieźli 21 osób. W akcję "Medycy na granicy" zaangażowało się kilkudziesięciu wolontariuszy z całego kraju - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Pracowali w pobliżu strefy zamkniętej. Pomagali migrantom, którzy po przekroczeniu granicy wymagali pomocy, gdzieś w podlaskich lasach. Jednym z "Medyków na Granicy" był Andrzej Dziędziel z Oświęcimia. Rozmawiał z nim Marek Mędela.- Nie ma mojej zgody, jako ratownika medycznego, na odmawianie pomocy imigrantom w strefie przygranicznej - mówi Andrzej Dziędziel. - Jako ratownicy nie pytamy o narodowość i ubezpieczenie, tylko o to co się stało. Dlatego nie mogę się zgodzić na niektóre działania służb wobec migrantów - mówi naszemu reporterowi. I zastrzega, że w jego ocenie straż graniczna dobrze pilnuje granic, ale na miejscu powinny działać też organizacje zajmujące się pomocą medyczną i humanitarną.
Oficjalnie działa "Medyków na granicy" zakończyły się w połowie listopada. Jak jednak przekonują, kryzy humanitarny na granicy wciąż trwa. Teraz działania grupy przejęła grupa medyczna Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
17:42
Bruk-Bet gromi rywali w Kołobrzegu. Cztery gole Kacpra Karaska!
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze