Edytuj
share
Abp Marek Jędraszewski do młodzieży: jesteście nadzieją narodu i Kościoła
Jesteście nadzieją na lepsze życie w naszym społeczeństwie, narodzie, Kościele. Zróbcie wszystko, aby tej nadziei nie zawieść – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski do uczniów szkół im. Jana Pawła II, którzy w czwartek przyjechali do Wadowic.
fot: Marcin Guzik/WadowiceOnline.pl
"Zapewne nieczęsto to słyszycie, nawet z ust najbardziej ukochanych osób, że jesteście nadzieją na lepsze życie w naszym społeczeństwie, narodzie, Kościele. Zróbcie wszystko, aby tej nadziei nie zawieść. Modlimy się o to dziś, my wszyscy dorośli. Wypełnijcie to wielkie przesłanie i testament Jana Pawła II" – powiedział metropolita w homilii podczas mszy świętej na wadowickim rynku, która była kulminacją uroczystości 97. urodzin papieża Polaka w jego rodzinnym mieście.
Abp Jędraszewski apelował do młodych o rozwijanie i pogłębianie sumień. "Poprzez posłuszeństwo własnemu sumieniu dajcie się prowadzić Duchowi Świętemu. Wtedy nie tylko wasze (...) życie będzie udane i szlachetne, ale też pociągniecie innych. Będziecie tworzyli to, do czego Jan Paweł II tak często wzywał, zwłaszcza młodych: budujcie cywilizację miłości" – mówił w homilii.
Metropolita przypomniał, że Jan Paweł II kochał młodzież. "Był jak ojciec: kochający, a jednocześnie wymagający. Będąc w szkołach (imienia Jana Pawła II – PAP), stajecie się dziedzicami jego nauczania. Macie wzrastać w świecie bardzo określonych wartości. Nie wolno się wam wstydzić tego, że jesteście chrześcijanami. Przeciwnie, niezależnie od tego, jak na was będzie patrzył świat, to jest powód do prawdziwej dumy. To ci, którzy odwracają się od Chrystusa, powinni się tego wstydzić" - podkreślił
Abp Jędraszewski wspomniał o przypadających w czwartek urodzinach Jana Pawła II. "97 lat temu (...) usłyszano płacz dziecka, który sprawił, że matka Emilia była pełna wzruszenia i radości, a ojciec Karol pełen dumy. Przyszło na świat nowe życie. Zapewne nikt nie spodziewał się, że ten głos (...) będzie się rozlegał na wszystkich kontynentach świata, na wszystkich znaczących areopagach współczesności, że będzie przyciągał miliony ludzi, budził wzruszenie, otwierał serce dla Boga i drugiego człowieka" – mówił.
Hierarcha podkreślił, że choć z biegiem czasu papież mówił z coraz większym trudem, to jednak jego przesłanie wciąż sięgało fundamentów tego, kim jest człowiek, do czego został powołany i jak ma żyć, by był szczęśliwy.
Metropolita wyszczególnił trzy podstawowe kwestie, które powracały w nauczaniu Jana Pawła II. Pierwsza, którą ogłosił światu już podczas inauguracji pontyfikatu, brzmiała: +nie lękajcie się!+ Druga sprawa: wszędzie, gdzie Jan Paweł II przybywał, czynił to z orędziem Chrystusa. (...) Jedynie Jezus wie, co swoim sercu kryje człowiek. (...) Nikt z nas, ludzi, nie jest w stanie zrozumieć, na czym polega godność, jaki sens ma życie, dlaczego trzeba kochać, przyjmować cierpienie i spojrzeć z nadzieją w śmierć. Nikt nie jest w stanie zrozumieć siebie bez Chrystusa" – mówił.
Jak zaznaczył metropolita, trzecią sprawą był wciąż powtarzany przez papieża apel o to, aby ludzie postępowali zgodnie z sumieniem w życiu osobistym, społecznym, narodowym i państwowym. Abp Jędraszewski przypomniał, że Jan Paweł II w obecności przywódców Europy Środkowo-Wschodniej mówił w Gnieźnie, że nie zbuduje się Europy, jeśli tworzący ją nie będą mieli sumień ukształtowanych przez Ewangelię.
Zlot szkół, których patronem jest św. Jan Paweł II, rokrocznie odbywa się w Wadowicach w dniu urodzin Karola Wojtyły. W tym roku uczestniczyli w nim przedstawiciele kilkudziesięciu placówek z różnych rejonów Polski.
Wieczorem na rynku odbył się koncert z okazji urodzin papieża. Uroczystość poprzedziło podzielenie specjalnego tortu urodzinowego.
Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Spędził tam dzieciństwo i młodość. Po zdaniu matury wraz z ojcem wyjechał do Krakowa.
PAP/bp