Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

1/3 cmentarza w Bolesławiu niedostępna dla odwiedzającyh groby. "To jest wbrew tradycji"

  • Natalia Feluś
  • date_range Poniedziałek, 2024.10.14 14:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2024.10.14 22:06 )
Decyzja o zakazie wstępu na część cmentarza w Bolesławiu w powiecie olkuskim podczas święta Wszystkich Świętych zaniepokoiła i zasmuciła mieszkańców. Po wykryciu tu latem pustek podziemnych odwiedzający mogli wejść na cmentarz na własną odpowiedzialność. Teraz 1/3 nekropolii zostanie odgrodzona wysoką siatką, by uniemożliwić przekraczanie wyznaczonej granicy. Jak powiedziała nam jedna ze spotkanych na cmentarzu osób "to jest wbrew tradycji, żeby zakazywać wejścia na groby bliskich w Zaduszki".

Fot. Natalia Feluś

Posłuchaj materiału Natalii Feluś

Parking przy cmentarzu w Bolesławiu zapełniał się od rana. Mieszkańcy, którzy usłyszeli podczas wczorajszej mszy świętej o zakazie wstępu obowiązującym od dziś do końca roku na części nekropolii, przyjeżdżają tu, by posprzątać groby bliskich przed 1 listopada.

"Dla nas już dziś są Zaduszki" - mówią napotkane na cmentarzu osoby.

"Akurat my jesteśmy w miejscu, gdzie jest w miarę bezpiecznie. Robimy porządki, palimy sztuczne świeczki migające, będą palić się przez trzy miesiące. I nie pojawimy się tu więcej, bo się zwyczajnie boimy" – usłyszała reporterka Radia Kraków.

Administratorem cmentarza jest parafia Bolesław, polskokatolicka i rzymskokatolicka. To ona wprowadziła ten zakaz. Jest to spowodowane na pewno zbliżającym się Wszystkich Świętych i ze wzmożonym ruchem odwiedzających groby

- mówi Tomasz Wójcik, rzecznik prasowy Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław", które wykonały odwierty na bolesławskim cmentarzu.

Znaczna część obecnych na cmentarzu osób uważa, że zagrożenie powstaniem zapadlisk jest realne i nie wolno go bagatelizować.

Msza święta 1 listopada będzie odprawiona w kościele w samo południe, zamiast - jak dotychczas - w kaplicy cmentarnej. Pod cmentarzem znajdują się bowiem pustki, które pod naciskiem i pod wpływem podnoszących się wód podziemnych w każdej chwili mogą się zapaść. Wiadomo już jak cmentarz zabezpieczyć, ale wciąż nie wiadomo, kto ma to zrobić.

Mamy informacje, że są takie metody, można takie rzeczy technicznie wykonać. Jest problem polegający na tym, że nikt nie zna rozpiętości i rozmiarów tych pustek. Problem z wodą, która się tam pojawiła na pewno nie będzie sprzyjał wykonywaniu tych prac technicznych. Kto będzie to finansował i kto będzie nadzorował - to na razie jest duży znak zapytania

- komentuje Tomasz Wójcik.

Czekamy na rozwój sprawy i konkretne decyzje. Jest o tyle lepiej, że wiedzą, że jest coś takiego, w Trzebini nikt nie wiedział.

- dodają mieszkańcy.

Na razie w weekend, kiedy przypada święto Wszystkich Świętych policja będzie z uwagą pilnowała cmentarza w Bolesławiu.

Jeżeli policjanci będą mieli taką informację i zgłoszenie, że pomimo tego zakazu osoby będą wchodzić na tę część cmentarza, oczywiście będziemy reagować w każdym takim przypadku. Będziemy pouczać, informować o tym, że przebywanie w tym miejscu może być niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka

- mówi Katarzyna Matras, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.

Zagrożona część cmentarza jest odgrodzona palikami z taśmą. Fot. Natalia Feluś

Zagrożona część cmentarza jest odgrodzona palikami z taśmą. Fot. Natalia Feluś

Taka decyzja zapadła, bo nikt nie chce powtórki z Trzebini, gdzie pustek nie wykryto na czas, a dwa lata temu ziemia pochłonęła tam ok. 40 grobów. Problem w tym, że nie wiadomo, kto miałby zabezpieczyć zagrożony grunt na bolesławskim cmentarzu.

Cmentarz w Trzebini, na którym zapadła się ziemia został otwarty dla odwiedzających Cmentarz w Trzebini, na którym zapadła się ziemia został otwarty dla odwiedzających

Fragment cmentarza w Bolesławiu ma być zamknięty do czasu przeprowadzenia badań i potwierdzenia, że zagrożenia nie ma - lub do momentu usunięcia pustych przestrzeni pod ziemią.

W lipcu tego roku stwierdzono pustki poeksploatacyjne pod południowo-zachodnią częścią cmentarza – przyczyną było podnoszenie się zwierciadła wód podziemnych wypełniających pustki, swoje zrobiły też wrześniowe, intensywne opady deszczu.

Autor:
Natalia Feluś

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię