- A
- A
- A
Jordanów stawia na ekologię i drogi. A co z centrum?
19 projektów za ponad 36 milionów unijnych pieniędzy realizowanych jest w pobliżu Suchej Beskidzkiej. W najbliższy weekend Jordanów będzie świętował 450-lecie lokacji miasta. A w Radiu Kraków sprawdzamy, jak miasto i jego okolice zmieniły się dzięki funduszom europejskim.
Jordanów przede wszystkim stawia na ekologię i zaczyna oszczędzać prąd. W przedszkolu i gimnazjum na dachu zamontowano solary, ocieplono budynki i wymieniono okna. W ten sposób sporo zaoszczędzi się na ogrzewaniu.
- Widzimy oszczędności na ogrzewaniu - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Krzysztof Bigosiński, sekretarz miasta Jordanowa.
Do tego w mieście już ponad 170 domów korzysta z energii ze słońca. to zasługa m.in. dotacji od Szwajcarów. Teraz rusza kolejny program wymiany pieców węglowych na te bardziej ekologiczne.
- Zbieramy ankiety i podliczamy, ilu chętnych jest na wymianę pieców. Będziemy to skutecznie robić. - dodaje Bigosiński.
Szczegóły i ankiety dla mieszkańców można znaleźć na stronach internetowych miasta Jordanowa.
Dzięki unijnym dotacjom mieszkańcy i turyści mogą korzystać z darmowego Internetu. Na rynku oraz na jordanowskich plantach możnałączyć się z siecią. Pomysł spodobał się głównie młodszym mieszkańcom, choć większość przyznaje w rozmowie z naszym reporterem, że darmowy Internet mógłby działać lepiej.
Dzięki dotacjom w Jordanowie pojawiły się też multimedialne kioski. Na rynku postawiono urządzenie, które miało promować atrakcje turystyczne okolic. Sprawdziliśmy to i jak się okazało kiosk - w odróżnieniu do Internetu - nie działa...
Z unijnych dotacji zdecydowanie skuteczniej mogą korzystać górscy turyści. Za ponad 6 milionów złotych w Małopolsce udało się wyremontować 11 schronisk w Beskidach, Gorcach i Pieninach. Powstały w nich kuchnie turystyczne, punkty naprawy sprzętu lub specjalne miejsca do udzielania pierwszej pomocy. Po dotację sięgnęło też popularne schronisko na Markowych Szczawinach pod szczytem Babiej Góry. Tutaj jednak w ostatnich latach zmieniło się wszystko. Stary budynek rozebrano, a w jego miejscu postawiono nowe, dużo większe schronisko.
- Idąc tam, nie wiedzieliśmy, że schronisko zostało odremontowane. Zrobiło na nas duże wrażenie. - mówią turyści zapytani przez reportera Radia Kraków.
Z pieniędzy unijnych skorzystali też gospodarze schronisk m.in. na Wierchomli, Przehybie, Turbaczu, Luboniu Wielkim i Leskowcu.
Inwestycją, która zdecydowanie była strzałem w dziesiątkę okazała się budowa obwodnicy Zembrzyc, niedaleko Suchej Beskidzkiej. Wcześniej tiry i samochody osobowe musiały przejeżdżać przez ciasne i kręte uliczki w centrum. Kiedy powstała droga, ruch całkowicie wyprowadzono za miasto, a w Zembrzycach zrobiło się cicho i spokojnie.
Obwodnica oraz nowy efektowny most na Skawie kosztowały 41 milionów złotych. Około 35 milionów do inwestycji dołożyła Unia Europejska.
Zobacz też: Dni Jordanowa. Miasto świętuje 450-lecie lokacji
Sponsorem programu "Radio Kraków w Jordanowie" jest Bank Spółdzielczy w Jordanowie: https://bsjordanow.pl/
(Marek Mędela/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:55
Szykują się utrudnienia dla kierowców, mieszkańcy Szczurowej zapowiadają protest
-
11:20
Krakowski Rynek Główny w bieli
-
10:55
Optymistyczne dane z Muszyny. "To był fantastyczny rok"
-
09:23
Rośnie zagrożenie lawinowe. "Te miejsca należy traktować jako szczególnie niebezpieczne"
-
09:02
Jak zdobyć uprawnienia budowlane?
-
07:05
Paweł Wąsek mistrzem Polski!
-
06:57
Trudne warunki na drogach, na części tras zalega śnieg
-
18:56
Radni Lewicy chcą usunięcia arcybiskupa z kapituły Cracoviae Merenti. Głosowanie na najbliższej sesji rady miasta?
-
15:49
"Wspólne Jutro" nazwą nowego stowarzyszenia politycznego; przewodniczącą Daria Gosek-Popiołek
-
15:42
Wybory w nowo utworzonej gminie Szczawa: jest kalendarz wyborczy
-
15:22
Zakopiańska snowboardzistka Aleksandra Król-Walas wygrała zawody Pucharu Świata
-
14:11
Nie żyje dr Kazimierz Walasz, wieloletni prezes Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze