- A
- A
- A
Architekt chce uchronić budynek oświęcimskiego dworca przed zburzeniem
Choć przecieka dach, w środku hula wiatr, a ze ścian odpada tynk - tego miejsca trzeba bronić. Krzysztof Stetkiewicz - architekt z Oświęcimia napisał do PKP list w obronie dworca kolejowego. Wszystko przez zapowiedzi, że istniejący ogromny gmach dworca zostanie zburzony, a w jego miejsce kolejarze postawią mniejszy budynek, nowoczesny i bardziej funkcjonalny."Nasz dworzec w latach 60. był perłą i musimy go chronić" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków architekt Krzysztof Stetkiewicz.
Według mieszkańców Oświęcimia budynek dworca jest brudny, zaniedbany i zniszczony. "Jest to obiektywna opinia i trudno, żeby były pozytywna. Jednak, gdy popatrzymy na dworzec jako dzieło architektoniczne, to jest to obiekt interesujący i mający potencjał" - podkreśla Stetkiewicz.
Obecny dworzec w Oświęcimiu powstał w latach 60. XX wieku z przebudowy starszych obiektów pochodzących z XIX wieku. Zdaniem architekta ta przebudowa zaowocowała jednym z ładniejszych dworców kolejowych w okolicy. "Został zaprojektowany wzorowo. Jego architektura na ówczesne czasy była ikoniczna. Nie ma drugiego takiego obiektu tej klasy w Oświęcimiu i prawdopodobnie w promieniu 50 kilometrów" - mówi Stetkiewicz.
Autorem projektu jest Karol Fojcik, architekt m.in. dawnego dworca w Katowicach czy dworca kolejowego w Zabrzu. W miejscu tamtych budynków postawiono nowoczesne budynki. "Zgadza się, ale pozostawiono tam choćby fragmenty dawnej elewacji. Nawiązano więc do dworca oryginalnego, on nie zginął całkowicie" - tłumaczy Stetkiewicz.
Dworzec w Oświęcimiu jest bardzo duży. Większość przestrzeni jest niezagospodarowana. Kolejarze twierdzą, że lepiej wyburzyć stary budynek i postawić nowy, ale mniejszy.
"Przykład Katowic jest tu bardzo dobry. Może Oświęcim nie jest Katowicami i tu przestrzeń komercyjna nie jest tak pożądana, niemniej jednak, PKP proponuje całkowitą likwidację tej wolnej przestrzeni" - wyjaśnia architekt.
Jak w takim razie można by zagospodarować tę przestrzeń? Powinna tu powstać galeria handlowa, tak jak w Katowicach i prawie tak jak w Krakowie? "W perspektywie jest to realne" - mówi Stetkiewicz.
Architekt nie otrzymał na razie odpowiedzi PKP na swój list.
(Marek Mędela/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:36
Mniej znaczy więcej? Duże zmiany w Krynickiej Orkiestrze Zdrojowej na 150-lecie
-
17:30
Czy dostęp do ksiąg wieczystych będzie ograniczony?
-
16:32
Tak mogłaby wyglądać tarnowska kamienica wstydu po przebudowie
-
16:07
Czy abp Marek Jędraszewski zostanie usunięty z kapituły Cracoviae Merenti? Radni zdecydowali
-
15:53
Kobieta w tunelu. Inżynier Natalia Schmidt-Polończyk o wielkim drążeniu w Małopolsce
-
15:01
W ferie w Nowohuckim Centrum Kultury porozmawiamy o uczuciach!
-
15:00
W willi komendanta obozu Auschwitz będzie działać organizacja walcząca m.in. z mową nienawiści
-
14:52
Kto będzie zarządzał Centrum Kongresowym ICE?
-
14:50
Mec. Pociej: Władza, jeżeli chce, może z obywatelem zrobić wszystko
-
14:04
Apartamentowiec zamiast modernistycznego biurowca. Rozpoczęto rozbiórkę
-
13:52
Tajemniczy świat szeptuch - o uzdrowicielkach i uzdrowicielach
-
11:00
W ferie w Nowohuckim Centrum Kultury porozmawiamy o uczuciach!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze