Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

AGH nowym właścicielem parku i pałacu w Młoszowej. Teraz to miejsce ma tętnić życiem

Akademia Górniczo-Hutnicza jest nowym właścicielem parku i pałacu w Młoszowej koło Trzebini. Kompleks, który jest jednym z najciekawszych zabytków w Małopolsce zachodniej, wcześniej należał do Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Uczelnia nie miała jednak na pałac pomysłu. Budynek od kilku lat stał pusty, zamknięto też otaczający go park. Kanclerz AGH w rozmowie z Radiem Kraków zapewnia, że teraz pałac będzie tętnił życiem.

Fot. M. Mędela

Posłuchaj materiału Marka Mędeli
Pałacu w Młoszowej koło Trzebini

"W tym pałacu zlokalizujemy wszelkiego rodzaju spotkania, konferencje, ale również praktyki i zajęcia dydaktyczne, a także działalność laboratoryjno-naukową choćby z zakresu energii odnawialnej" - zapowiada w rozmowie z Radiem Kraków kanclerza AGH. 

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie daje gwarancje, że ten teren będzie dobrze wykorzystany - podkreśla Janusz Szczęśniak, starosta chrzanowski. Od kilku lat zabytkowy pałac był zamknięty, niedostępny był również otaczający go park. - Liczę, że to się szybko zmieni. Cieszę się, że znaleźliśmy tak wiarygodnego partnera jak AGH i że ten teren wykorzysta w najlepszym celu. To uczelnia, jeden z trzech najważniejszych takich podmiotów w Polsce, a do tego cieszy się ogromną renomą w całej Europie, a nawet na całym świecie - mówi starosta Janusz Szczęśniak. 

Niewykluczone, że do parku wrócą również niezwykle popularne widowiska muzyczne. Przez kilkanaście lat przed pałacem w Młoszowej wystawiano musicale i operetki. "Teraz nie ma nic. A kiedyś chodziło się na koncerty, festyny albo po prostu na spacery" - mówią mieszkańcy. Władze uczelni są zainteresowane i otwarciem bram parku, i organizacją koncertów. Nie chcą jednak podawać terminów, zaznaczają, że w parku musi być bezpiecznie. "Nie chcielibyśmy namawiać mieszkańców do wchodzenia na ten teren przez dziurę w ogrodzeniu, tak jak to teraz robią np. sarny. Zaprosimy wszystkich po uprzątnięciu parku" - tłumaczy kanclerz AGH.

AGH przejęło pałac i park od Skarbu Państwa za 1 procent wartości kompleksu, czyli 25 tysięcy złotych.

 

 

(Marek Mędela/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię