Trwa ustalanie potencjalnych tras i miejsc, do których mogą trafić uchodźcy.

„Wszystkie ręce na pokład. Uruchomienie pociągu specjalnego daje możliwość szybkiego transportu dużej liczby uchodźców i relokowania ich w różne miejsca województwa, gdzie mamy zapewnione miejsca hotelowe” – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski dodał, że w województwie w gotowości są autobusy, które zostaną wykorzystane kiedy będzie potrzeba dodatkowych kursów. „Chcemy wspierać i realnie pomagać tym, którzy dziś są zmuszeni opuścić swoją ojczyznę” – podkreślił marszałek.

W związku z dużym zainteresowanie pomocą w transporcie darów na Ukrainę i osób uciekających z kraju objętego wojną urząd wojewódzki uruchomił adres mailowy – [email protected].

Na ten adres mailowy właściciele autobusów i samochodów ciężarowych powinni zgłaszać swoją gotowość do pomocy w transporcie. W mailu należy podać rodzaj środka transportu (bus/autobus/samochód ciężarowy), liczbę pasażerów, których można przewieźć (zgodnie z dowodem rejestracyjnym), szacowaną powierzchnię w m sześc. na załadunek darów oraz maksymalną ładowność.

„Dziękuję wszystkim, którzy się zgłaszają i oferują swoją pomoc w takim aspekcie logistycznym: są gotowi albo przewieźć dary, albo Ukraińców. Otwarte serca są teraz bardzo potrzebne” – zaznaczył wojewoda małopolski.

Instytucje kultury, dla których organizatorem lub współorganizatorem jest samorząd województwa małopolskiego, włączają się w pomoc dla Ukrainy, m.in. organizując zbiórki artykułów i przedmiotów pierwszej potrzeby. W wojewódzkich placówkach kultury odbywają się także wydarzenia będące symbolem solidarności z mieszkańcami Ukrainy.

Wszystkie oddziały Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej prowadzą zbiórkę artykułów i przedmiotów pierwszej potrzeby, które zostaną przekazane mieszkańcom Ukrainy. Akcja potrwa do 7 marca.(