Funkcjonariusze w dalszym ciągu notują przypadki naruszenia kwarantanny polegające np. na wyjściu na zakupy czy wyprowadzeniu psa. W poniedziałek Krakowie, policjanci udali się do sklepu spożywczego, gdzie miał być widziany mężczyzna niestosujący się do kwarantanny domowej. W celach dowodowych zabezpieczono nawet monitoring sklepowy.
Policjanci otrzymują także telefony od osób, które zgłaszają naruszenia kwarantanny przez sąsiadów lub przez osoby z otoczenia. Jak zaznaczają, nie ma usprawiedliwienia dla naruszenia zasad kwarantanny i każdy taki przypadek skutkuje skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.
Policja sygnalizuje jednocześnie, że liczba osób łamiących kwarantannę domową w województwie małopolskim spada. Według aktualnych danych w sobotę funkcjonariusze odnotowali 260 takich przypadków, w niedzielę 60, a w poniedziałek było ich 45. „Jak widać apele o rozsądek, zmiany przepisów i kontrole przynoszą pożądany skutek” - podsumował we wtorek rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.
W kontrolach małopolskim funkcjonariuszą pomagają żołnierze z 6. Brygady Desantowo-Szturmowej i Żandarmerii Wojskowej, a także od środy 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej.
Jeśli chcesz ułatwić pracę policjantom, ściągnij aplikację „Kwarantanna domowa”.
Aplikacja „Kwarantanna domowa” dostępna jest do pobrania na telefony w sklepach Google Play oraz App Store. Dzięki aplikacji „Kwarantanna domowa” zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych, pomocnych w czasie kwarantanny informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii 22 165 57 44.
Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.