"Wnioski będziemy przyjmować do 2 maja. Liczymy, że gminy, które wytypowaliśmy, wezmą udział w projekcie. Wybraliśmy je na podstawie badań, jak gminy te radzą sobie z zapewnieniem opieki dzieciom do 3. roku życia" - mówiła Radiu Kraków Agnieszka Grybel - Szuber, rzecznik prasowy Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Na razie nie wpłynął żaden wniosek, ale władze regionu tłumaczą, że powodem były święta. Wstępnie z programu mogłoby skorzystać około stu rodzin.

Rodzice sami będą mogli znaleźć i wybrać opiekuna, który zajmie się dzieckiem podczas ich nieobecności. Nianią może zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie, pod warunkiem, że jest to osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia – w przypadku kobiet i 65 - w przypadku mężczyzn.

O udział w programie mogą starać się wszyscy pracujący rodzice, bez względu na sytuację osobistą, także ci samotnie wychowujący dzieci oraz pozostający w związkach nieformalnych. O pierwszeństwie uczestnictwa w programie zdecydują gminy. Pod uwagę mogą być brane różne kryteria, m.in. wielodzietność, niepełnosprawność dziecka, dochody. WIĘCEJ

 

 

(Joanna Orszulak/ew)