Statystyki EUROSTAT:

Czy idea Lifelong Learning-u jest znana Małopolanom?

Przytoczone poniżej badania, wskazują, że tak. Lifelong learning to idea mówiąca, że nauka towarzyszy nam przez całe życie. Uczenie się to element determinujący rozwój osobisty i społeczny. Pozwala na rozwijanie kompetencji, zdobywanie nowych kwalifikacji zawodowych, poszerzanie zainteresowań i poznawanie różnych perspektyw. Kluczowe jest nieustanne dążenie do samodoskonalenia.

Lifelong learning stał się nieodzownością także na rynku pracy. Zdobywanie i poszerzanie umiejętności pozwala na elastyczność na rynku pracy, bycie adekwatnym do potrzeb pracodawcy, wybór ścieżki zawodowej i rozwój kariery.

- Jestem dumny, że Małopolanie chcą się uczyć i mają świadomość, że własny rozwój to najważniejsza inwestycja, która otwiera nowe możliwości i poszerza perspektywy. Podnoszenie kwalifikacji przekłada się na poprawę jakości życia zawodowego, a często również sytuacji ekonomicznej uczącego się. Szczególnie jeśli odbywa się w sposób przemyślany i zaplanowany. Własny rozwój to najlepsza inwestycja, jaką można podjąć podkreśla Łukasz Smółka Marszałek Województwa Małopolskiego.

Według badań, w ciągu ostatnich 4 tygodni, 14,6 proc. dorosłych Małopolan skorzystało z różnych form dokształcania, co stanowi niemal dwukrotność średniej krajowej. To dowód na rosnącą chęć i potrzebę rozwoju w naszym regionie. Również badania BKL dotyczące całej Polski, potwierdzają fakt, że jako społeczeństwo ciągle się edukujemy. Aż 71 proc. dorosłych Polaków (wiek: 25-64 lat) podnosi swoje kompetencje, wykorzystując do tego edukację nieformalną. Należy jednak podkreślić, że problem z motywacją do ciągłego rozwoju osób dorosłych nasila się z wiekiem badanych i zalicza się do najważniejszych do przełamania w całej Polsce.

Oczywiście, wyniki w Małopolsce nie są przypadkowe. Na ich kształt wpływają różne czynniki. Kluczowa jest motywacja, chęć rozwoju oraz możliwości finansowe i także wsparcie regionu. Województwo Małopolskie co roku inwestuje znaczne środki oraz pozyskuje fundusze europejskie na rozwój kompetencji i kwalifikacji swoich mieszkańców, realizując swoje zadania poprzez podległe sobie instytucje.

Projekty wspierające rozwój

Jedną z takich instytucji, która od lat zajmuje się tematyką uczenia dorosłych, jest Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie – instytucja Województwa Małopolskiego, który realizuje na terenie Małopolski projekty, zadania i przedsięwzięcia wspierające rozwój mieszkańców regionu. Dzięki projektom WUP w Krakowie można otrzymać wsparcie doradcze i bony na szkolenia dla osób indywidualnych pracujących, bony dla przedsiębiorców, duże wsparcie dla osób pozostających bez pracy, powracających z zagranicy, jak również cudzoziemców. Są to projekty, dzięki którym można podnieść swoje kompetencje i kwalifikacje, wpłacając tylko niewielką kwotę stanowiącą wkład własny. Resztę stanowi dofinansowanie. To bardzo atrakcyjna możliwość, z której Małopolanie korzystają, aby się rozwijać.

- Kompetencje Małopolan są dla nas kluczowe, dlatego od lat pokazujemy możliwości, wzbudzimy chęć do rozwoju osobistego i zawodowego, a dodatkowo wspieramy ich dofinansowaniami i sukces staje się osiągalny. Tak właśnie dzieje się w Małopolsce. To dla mnie - zawodowo i osobiście - powód do zadowolenia – dodaje marszałek Łukasz Smółka

Motywacja i plan działania to klucz do sukcesu

Warto wyrobić sobie nawyk codziennego zdobywania nowych umiejętności. Od czego zacząć?

Jak każde działanie, uczenie się również wymaga planu. Najlepiej, jeśli zidentyfikujemy swoje cele i zastanowimy się jakie umiejętności są nam jeszcze potrzebne. Taki plan można również przygotować we współpracy z doradcą zawodowym, np. w formie Indywidualnego Planu Rozwoju.

Kolejnym krokiem jest znalezienie narzędzi, dostępnych źródeł, dzięki którym można pozyskać interesujące nas kompetencje. Oferta projektów z dofinansowaniem, darmowe platformy edukacyjne, podcasty, aplikacje czy choćby literatura branżowa to całe morze nowej wiedzy i możliwości zdobycia ciekawych umiejętności. Pomocne mogą okazać się również wydarzenia branżowe, czy grupy służące wymianie wiedzy i doświadczeń w danym temacie, czyli networking.

Wiedza teoretyczna jest oczywiście niezbędna, ale kompetencje to nie tylko teoria, a także umiejętności i doświadczenie, czyli praktyczne zastosowanie tego, czego się nauczyliśmy. W swoim codziennym planie rozwoju koniecznie trzeba przewidzieć miejsce i czas na praktykowanie, doświadczanie. W końcu już od dziecka najlepiej uczymy się w działaniu.

W które kompetencje warto inwestować?

„Najważniejszy wpływ dominujących trendów polegać będzie na potrzebie zmiany zakresu zadań i sposobu ich wykonywania w ramach istniejących stanowisk1”. W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie coraz łatwiej dostrzec, w jakich obszarach powinniśmy rozwijać nasze umiejętności. Dynamiczny rozwój technologii, cyfryzacja wielu aspektów życia codziennego i zawodowego, a także rosnące wymagania rynku pracy, wyraźnie wskazują, jakie umiejętności będą kluczowe w najbliższych latach. Kompetencje cyfrowe, elastyczność, zdolność do adaptacji i nieustanne zdobywanie nowej wiedzy, to dziś niezbędne elementy, które pomagają nam nadążać za postępem.

Jeszcze kilkanaście lat temu obsługa komputera ograniczała się do korzystania z programów takich jak Word czy Excel. Obecnie komputer, smartfon i internet to standardy, które ułatwiają codzienne życie i pracę. Dzięki umiejętności korzystania z tych narzędzi możemy np. zarezerwować wizytę w urzędzie, złożyć wniosek online (na przykład: o dowód osobisty dla siebie, dziecka lub podopiecznego; o odpis aktu stanu cywilnego, o świadczenia dla dzieci).

To, co kiedyś wydawało się zaawansowaną technologią cyfrową, dziś jest już kompetencją podstawową, która przede wszystkim oszczędza najważniejszą walutę współczesności, czyli czas. Elektroniczne podpisywanie dokumentacji, związane z tym cyberbezpieczeństwo, komunikowanie się w zaawansowanych aplikacjach, sprzedaż internetowa to już podstawowy poziom kompetencji wielu stanowisk pracy. Również w życiu osobistym wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu, posiadając podpis elektroniczny. Internet wspiera nas również w sferze zawodowej – od poszukiwania pracy, przez wysyłanie CV, po zakładanie działalności gospodarczej czy rekrutację pracowników.

Jak wynika z najnowszego raportu Santander Consumer Banku "Polaków Portfel Własny: Polacy w sieci" tylko 16 proc. Polaków poświęca swój wolny czas na załatwianie spraw urzędowych, dokształcanie się czy śledzenie nowych trendów. Aż 57 proc. badanych korzysta z internetu, by słuchać muzyki lub oglądać filmy, a 49 proc. osób - by uczestniczyć w mediach społecznościowych. Badanie to wykazuje, że jest jeszcze przestrzeń, aby uświadamiać ludzi i motywować do samorozwoju.

Możliwości i środki jakie oferuje Małopolska, można wykorzystać również po to, aby podnosić swoje umiejętności językowe. Dziś możemy pracować z dowolnego miejsca na świecie dla firm położonych tysiące kilometrów dalej. Dobre opanowanie języków obcych otwiera drzwi do nowych rynków pracy, daje możliwość współpracy międzynarodowej oraz zwiększa naszą konkurencyjność na globalnym rynku. Kompetencje językowe pozwalają nie tylko na lepsze funkcjonowanie w środowisku zawodowym, ale również na odkrywanie nowych kultur, podróżowanie, zdobywanie doświadczeń i swobodne porozumiewanie się z ludźmi na całym świecie.

Dzięki lepszym umiejętnościom językowym i technologii możemy korzystać z kursów prowadzonych przez najlepszych ekspertów na świecie, a także uczestniczyć w symulacjach i projektach, które pozwalają na praktyczne zastosowanie teorii. Technologia nie tylko ułatwia dostęp do wiedzy, ale również sprzyja networkingowi, co jest niezwykle ważne w kontekście budowania kariery.

- Bycie gotowym na przyszłość wymaga od nas ciągłego uczenia się, doskonalenia. W Małopolsce ludzie to wiedzą, przecież w końcu jesteśmy liderem w uczeniu się dorosłych. Instytucje Województwa Małopolskiego nieustannie podejmują przedsięwzięcia, które mają na celu zachęcanie, motywowanie do uczenia się, nie tylko w szkole czy na studiach – po prostu do uczenia się przez całe życie. Idea ta jest dla nas tak ważna, że już od 14 lat, co roku 8 czerwca świętujemy „Małopolski Dzień Uczenia się” - podkreśla marszałek Łukasz Smółka.

Inwestowanie w rozwój kompetencji jest fundamentem dla bezpieczeństwa zawodowego w przyszłości. Mieszkańcy regionu, korzystając z szerokiej oferty wsparcia, nie tylko budują swoje możliwości w przyszłości, ale również wzmacniają konkurencyjność całego regionu na mapie Polski i Europy. Dzięki odpowiedniemu ukierunkowaniu na rozwój Małopolska stale udowadnia, że jest miejscem, w którym potencjał ludzki jest największym kapitałem.

1 „Trendy, wyzwania i rekomendacje dla rynku pracy”, Czarnik Sz. Górniak J. Ilczuk E, Jelonek M, Kocór M. Krupnik S,Kubica W. Perek-Białas J Prokopowicz P. Szczucka A. Worek B. Zakusił A, 2022, PARP