Jego głównym celem jest współpraca uczelni wyższych ze szkołami ponadgimnazjalnymi, która ma rozbudzić zainteresowania młodzieży kierunkami studiów zgodnymi z inteligentną specjalizacją naszego regionu. Dotychczas, w ramach pilotażu projektu, który okazał się sukcesem, w wybranych uczelniach i szkołach zbudowano infrastrukturę techniczną umożliwiającą dostarczanie innowacyjnych usług i aplikacji edukacyjnych. Zaangażowano także ekspertów odpowiedzialnych za przygotowanie scenariuszy zajęć edukacyjnych w kluczowych dla Małopolski obszarach tematycznych. Na ich podstawie prowadzono zajęcia dla uczniów liceów i techników.
W perspektywie finansowej 2014-2020 zajęcia będą kontynuowane na zasadzie kompleksowej i szerokiej współpracy uczelni, jednostek naukowych oraz organów prowadzących szkoły. Budżet na realizację działania wyniesie 125 mln zł. Wkrótce zostanie ogłoszony nabór (10 Oś Priorytetowa, Działanie 10.1Rozwój kształcenia ogólnego, Poddziałanie 10.1. Małopolska Chmura Edukacyjna Typ B Małopolska Chmura Edukacyjna – część konkursowa), w ramach którego będą realizowane działania oparte na wysokiej jakości komunikacji multimedialnej. Wsparcie kierowane będzie do szkół ponadgimnazjalnych. W ramach części konkursowej realizowane będą zajęcia pozalekcyjne dla uczniów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii komunikacyjnych według scenariuszy wypracowanych w ramach projektu koordynacyjnego (Poddziałanie 10.1.4 Typ A Koordynacja działań związanych z realizacją małopolskiej chmury edukacyjnej).
O dofinansowanie mogą starać się wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), w tym w szczególności organy prowadzące szkoły ponadgimnazjalne (w tym zawodowe).