- Z tym jest w Małopolsce wciąż słabo, głównie jeśli chodzi o wymianę starych pieców na nowsze i ekologiczne. W 2017 roku wymieniono około 10 tysięcy kotłów. Tak raportują gminy. W 2018 roku około 16 tysięcy kotłów i w 2019 roku około 15 tysięcy. Tymczasem do wymiany jest około 300 tysięcy kotłów i to już do końca 2022 roku - mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego

Wtedy zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa dla Małopolski. O tym i nie tylko będziemy mówili przez najbliższe tygodnie.

Pierwsze pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego ustawiliśmy w Krzeszowicach pod Krakowem i w Kętach koło Oświęcimia. W Krzeszowicach, poza pyłomierzem, stanął także na rynku model gigantycznych płuc. Te, poza mierzeniem jakości powietrza, także działają na wyobraźnię, ponieważ po kilku dniach z zanieczyszczeniami zmieniają kolor i możemy zauważyć, jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć smog.

Co jest przyczyną zanieczyszczeń w Krzeszowicach? Na co uwagę najbardziej zwracają mieszkańcy? Zdecydowanie na stare kotły oraz palenie śmieciami. To są te problemy, z którymi gmina, jak wiele gmin w Małopolsce, wciąż nie umie sobie do końca poradzić. Dlatego mieszkańcy zwracają uwagę, że najgorzej w Krzeszowicach oddycha się wczesnym rankiem oraz wieczorem.

- Odkąd pamiętam, tak to wygląda. Jak tylko zaczyna się sezon grzewczy, wyraźnie to czuć i widać w powietrzu. Jadąc do pracy zauważyłam, że z kominów wydobywa się brudny dym. Wystarczy iść na spacer i czuć, że śmierdzi. Zwłaszcza na niektórych osiedlach i wieczorami. Piece nie są pierwszej nowości. Gmina daje jakieś dopłaty do wymiany pieców, ale nie wszystkich na to stać - mówią mieszkańcy Krzeszowic.

W całej gminie do wymiany pozostało około trzech tysięcy starych pieców. Dzięki dofinansowaniu w ciągu ostatnich czterech lat zostało wymienionych w gminie około czterystu kopciuchów. Biorąc pod uwagę, że jest na to jeszcze nieco ponad dwa lata, to zaledwie kropla w morzu.


Dane z pyłomierza w Krzeszowicach:

 

 

Dane z pyłomierza w Kętach:

 

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Tomasz Bździkot/RK/ko